Pohled zpět

Tuto neděli jsme hodnotili uplynulou sezónu na závěrečné schůzi oddílu. Účast byla hojná - v našem měřítku to znamená celkem 8 lidí čili téměř 80% členů :-).  Jirka jako předseda pronesl pár věcí ohledně fungování ve Spartaku, Pavel  Ducho předložil platební bilanci, Karel zase žehral na neukázněnost ve školním kroužku. Mě jako kapitánovi pak logicky připadla úloha zhodnotit letošní účast v 1.divizi.

Tak do toho!

Zápasová bilance 4-3-4 znamenala 15 bodů a konečné 7. místo v soutěži. To nelze hodnotit jinak než jako úspěch, neb podle mých análů to je historicky čtvrtý nejlepší výsledek v 1.divizi! V sezónách 2006/07 (5-1-5 16b), 2009/10 (4-3-4, 15b) a 2012/13 (4-2-5, 14b) jsme byli dokonce šestí!

"Skvělý Podzim"

Základem úspěchu byl dobře zvládnutý podzim.  Výhra se Šachklubem Písek, šťastná remíza s DDM , které předcházela neuvěřitelná anabáze s dopravou zapříčiněnou vichřicí devastující celé Čechy (více zde), položily pevný základ.  Poté přišla opravdu smolná porážka se Sokolem Tábor B 3,5:4,5. S jedním z favoritů soutěže jsem sice prohráli , ale zápas ukázal, že letos se můžeme poměřit i s nejsilnějšími. To se potvrdilo hned v dalším kole v Prachaticích, kde přišla zasloužená remíza. Karel David a hostující Honza Rybín dokázali se silnějšími soupeři  bodovat naplno a nahradit předek, kde byli domácí opravdu nad naše síli. V předvánočním čase pak přišla "povinná" výhra s "Céčkem"  Strakonic znamenající podzimní bilanci 2-2-1 a skvělých 8 bodů. Rozhodující fáze soutěže přichází ale jako vždy po Silvestru. Druholigový  účastníci se Sokola Tábor o tom ví své :-).(viz. článek Milan Borkovce) 

"Zašmodrchané Jaro"

Po nešťastné prohře v Krumlově, jejíž jsem nebyl přímým účastníkem přišla na řadu tři kola pravdy.  V těchto kolech jsem se vždy snažil nasadit nejsilnější sestavu, nicméně v 7. kole jsem byli doslova přejeti  QCC, na jejichž sestavě bylo vidět , že klubu z jihočeské metropole začíná jaksi téci do bot. Účast Petra Šimka či Jirky Olejníčka nebyla rozhodně  letos pravidlem.

V kole 8. jsme zavítali do nedalekého Veselí s jasným cílem bodovat za tři. Cíl v předu udržet a vzadu zavěsit naboural  "vajíčkem" Karel a posléze ani Jarda nevydoloval více než plichtu. Pořád se ale nic nedělo, kdyby v rozhodující partii nezkolaboval kapitán sám. S A. Petkovem jsem stál přivyhraně a i půlka by znamenala tři body. Jak to asi dopadlo tušíte. Prohra a konečná zápasová remíza neřešila nic pro oba ohrožené kluby.

Rozhodující trojboj jsme tak zakončili doma s Bechyní. Silný tým hostů se po několika těsných porážkách dostal do svízelné situace a tak přijel bez překvapení prakticky v tom nejlepším. Mě čekalo těžké rozhodnutí nechat "sedět" na jaře unaveného Karla a nasadit letos skvěle hrajícího Honzu Rybína. Krok to byl prozíravý neboť Honza na osmé zaslouženě přehrál zkušeného Honzu Marka a přinesl důležitý bod znamenající konečnou výhru 4,5:3,5.

Jsme zachráněni!  Poslední dvě kola jsme si mohli zahráli v klidu, ale....  V desátém jsme si (již bez hostů)  zajeli pro očekávaný debakl do Strakonic, které ale zválcovaly letos každého a bez ztráty kytičky celé soutěži dominovaly. Dílčí úspěch Pavla a Jardy mohl podtrhnout Jirka, který měl doslova na lopatě Milana Spala. Škoda.

Poslední kolo 11. kolo je kapitola sama pro sebe. Vyhořeli nám všechny domácí útočiště s posledních sezón a trn z paty nám pomohl vytáhnout Jarda Odehnal. Ochotně poskytl prostory  Šachklubu a patří mu za to velký dík. Dalším hřebíčkem do rozklížené rakvičky byla žádost  hostů z Hradce o přeložení zápasu. K výše uvedeným problémů a našim hráčům nevyhovující navržený náhradní termín jsem musel žádost odmítnout. 

Přesto si neopustím  poznámku. V průběhu soutěže evidentně žádali hradečtí o přeložení několikrát s důvodů kolidujících termínů se soutěží v jiné zemi.  Ano, hrajeme šachy  pro zábavu a většina z nás bez velkých výkonnostních ambicí, ale ptám se - je pak taková soutěž regulérní, je správné když  si týmy (nebyl to letos jen J. Hradec) překládají kola  (dokonce i poslední, které může být rozhodující) podle toho jak se jim to hodí bez zjevných závažných příčin (dopravní nehoda apod.)? Termín soutěže je dán dopředu a  ani nám vždy nevyhovuje.  O přeložení zápasu jsme ale opravdu nikdy neuvažovali. Nechť si odpoví vedení soutěže samo. Já jsem se bohužel žádné reakce od  Martina Hejdy i přes několikanásobnou telefonickou snahu nedočkal .....

Je půlnoc a mám toho dnes tak akorát. O jednotlivcích tedy až příště. Určitě to za to stojí!