9.12. 2018

Zisk nebo ztráta? (Pavel Novák)

V posledním "kalendářním" kole 1. divize jsme přivítali nováčka z Českých Budějovic tým VŠTE "A". Hosté přijeli citelně oslabeni a tak jsem na začátku zápasu věřil v plný bodový zisk. Jak jsou ale takové zápasy ošidné jsme se dnes přesvědčili měrou vrchovatou.
Mládež v hostujících barvách navzdory ratingu zle zátápěla všem domácím harcovníkům. Od začátku zápasu se partie vůbec nevyvíjeli přijěmně, přesto někteří optimisté v našich řadách hlásali něco ve smyslu "dočkej času" :-) Okolo 12 hodiny nám zápas přestal "chutnat" úplně. Nemocný Pavel Janda balancuje na hraně, Chochy první letošní boj nezvládl, Martin stojí na prohru a plusy hledáme marně. Snad jen letos výborně hrající Marys stojí opět dobře. Po remízách na prvních dvou deskách se prosazuje Tomáš a spolu s Marysem korigují na průběžných 3:3. Stejně jako před 14 dny dohrávají bratři Nováci. Já se snažím o prosazení pozičně přivyhrané konvcovky s Lucií Rolinkovou, Jirka naopak brání. A stejně jako v Prachaticích obě partie končí plichtou což značí konečnou (a zřejmě spravedlivou) dělbu bodů 4:4.
Zdali bude tento výsledek zisk či ztráta je v této fázi soutěže těžké říci, ale vzhledem k průběhu jsme dnes na plný bodový zisk opravdu neměli.

Spartak SU - VŠTE ČB "A" 4:4


30.11. 2018

Velmi cenná remíza (Pavel Novák)

Do Prachatic jsme nejeli s přílišnými ambicemi a když domácí nasadili všechny těžké váhy byly naše vyhlídky nevalné. Jako kapitán jsem přál každému osobní úspěch a doufal alespoň v nějaký ten bodík. Bylo zřejmé, že jestli to může vůbec někde klapnout pak je to "vzadu", vpředu bude každá půlka malým zázrakem.
Zhruba po dvou hodinách připisuje po klidném průběhu první vlaštovku Tomáš a po obchůzce zjišťuji, že jen já stojím podezřele :-), ostatní OK. O výhru usiluje Jarda a Marys, za domácí rodina Havlíků a Martin Klicnar. Další korektní remízy připisují Karel na osmé a k mé velké radosti i Martin Říha na třetí.Stav 1:5,1:5. Ostatní však už vím pouze z doslechu na cestě zpět. Jarda asi nezahrál úplně přesně a na světě je další plichta. Já jsem pod pozičním i časovým presem. Pan Havlík ale ponechá krále v centru, podaří se mi otevřít hru a v taktické přestřelce získávám jednoznačně vyhranou pozici. Jak už to bývá 40. tahem na pár vteřinách vyrobím plundr, ztrácím materiální i poziční výhodu a na výhru hraje už opět jen bílý. K naší radosti však zavěsí Marys a vedeme 3:2! Pavel Janda nakonec Honzu Havlíka mladšího neustojí a za stavu 3:3 držíme s bratrem horší pozice. Domácí se tlačí do výhry. Po necelých pěti hodinách boje nakonec podepisujeme smír a vezeme domu velmi cenou remízu 4:4.

Soutěž je teprve na začátku ale je zřejmé, že o překvapení nebude nouze. Sedm bodů po třetím kole znamenající lichotivé druhé místo v tabulce je tedy výborný vklad k záchraně. A jak píše Milan Borkovec ve svém článku "Lipany" i my máme bohyni Caisse zač děkovat. Vydrž!!!

A tradiční zpravodajství zpoza šachovnic (Jirka si pomohl německým kamarádem FRITZem): zde

Tatran Prachatice - Spartak SU 4:4


11.11. 2018

Podruhé naplno (Pavel Novák)

Nejlepší hráči hostů dali přednost hostování v rakouské soutěži a tak jsme byli v utkání druhého kola papírovými favority. Jak je tato role ošidná všichni víme, soupeř nemá v podstatě co ztratit a hraje bez nervů, zatímco vás svazuje očekávání s předpokládaného výsledku.
Tak tomu bylo i dnes. Hosté hráli bez bázně a i když se některé pozice přikláněli na naši stranu, očekáváné bodíky stále nikde. Naopak požár uhasil Tomáš Válek když nabídnutá remíza hradeckého hráče nešla odmítnou. Pak se však zamotali do přivyhraných pozic Pavel Janda a Jarda Pekarovič a já začal míti obavy o výsledek. Naštěstí s ubývajícím časem do kontroly kupili nepřesné tahy a později i chyby pouze hosté. Po časové kontrole byl nakonec stav nečekaných a zázračných 6:1!!! Vzhledem k oboustrané časové tísní i v mé partii s panem Plucarem jsem neměl moc možností průběh sledovat. Nechápu tedy jak se podařilo některé pozice vyhrát a už teď se těším na "pgn". Za hosty korigoval na konečných 2:6 Pavel Koloušek po další chybě Jirky Nováka.
Oba domácí zápasy v úvodu soutěže jsme tedy proměnili v příjemný a velmi nečekaný plný bodový zisk.
Teď k jednotlivým partiím: postřehy Jirky Nováka

Spartak SU - Slovan JH 6:2


21.10. 2018

Historické (i když šťastné) vítězství (Pavel Novák)

Titulek zní možná trochu nadneseně, nicméně dnešní výhra na silným Béčkem Sokola Tábor je vpravdě nevídaná. Co pamatuji a bohužel už toho není málo:-) tak jsme vždy tahali za nesrovnatelně kratší konec. Občas jsme sice vystrčili růžky, ale pokud takový případ nastal, bylo to vždy "jen" proti Céčku. Nechám se překvapit až Jirka prohrabe archiv.
Ale k zápasu. Sokol vynechal jen dva hráče základu, my jednoho. Já jsem jako kapitán převzal roli řidiče, kibice a kouče :-). Důvěru dostali jiní a nezklamali!!!
.... celý článek

Spartak SU - Sokol Tábor B 5:3


12.10. 2018

Na prahu nové sezóny (Pavel Novák)

Léto uběhlo jak voda (čím jsem starší tím rychleji :-)) a příští neděli odstartujeme do dalšího šachového roku v 1. divizi. Vysoké cíle si neklademe ani pro tentokrát, kdyby se povedlo hrát v klidném středu tabulky, bylo by to fajn. Prostě záchrana je přáním, které se nám v minulosti dařilo s menšími či většími problémy naplnit.
Soupeři se malinko pozměnili. Po dlouhé době je účastníkem soutěže pouze jeden mančaft ze Strakonic (o to silnější!) a divizi opustil po nepovedené sezóně tradiční účastník z Veselí. Naopak oživením je jistě nováček z budějovické VŠTE a to hned ve dvojím provedením. Papírovými favority jsou určitě již uvedené Straky,následují týmy Prachatic, Jindřichova Hradce a Krumlova. Těžko ovšem predikovat s jakými ambicemi vstupují všechny celky do nové sezóny. Naše se soupiska je téměř totožná s loňskou, změnou je vyztužení základní osmičky Tomášem Válkem, který se bude snažit restartovat šachovou kariéru :-). Uvidíme jak vše dopadne. Každopádně přeji všem účastníkům krásné partie a líté boje s občasným vítězstvím Spartakovců :-)!


23.5. 2018

Pohled zpět (Pavel Novák)

Tuto neděli jsme hodnotili uplynulou sezónu na závěrečné schůzi oddílu. Účast byla hojná - v našem měřítku to znamená celkem 8 lidí čili téměř 80% členů :-).  Jirka jako předseda pronesl pár věcí ohledně fungování ve Spartaku, Pavel  Ducho předložil platební bilanci, Karel zase žehral na neukázněnost ve školním kroužku. Mě jako kapitánovi pak logicky připadla úloha zhodnotit letošní účast v 1.divizi. celý článek


16.5. 2018

Turnaj ke dni dětí (Karel David)

Pro účastníky šach.kroužku ZŠ Měšice byl 14.5. v předstihu ke dni dětí uspořádán turnaj. Vzhledem k počtu zájemců byl sehrán systémem každý s každým. Turnaj byl tradičně dotován oddílem TJ Spartak SÚ.
Výsledky a více o turnaji - zde


15.4. 2018

Body zůstaly "doma"

V posledním domácím zápase jsem měli problémy s hrací místností a hosté se soupiskou. Nakonec jsem díky ochotě Jardy Odehnala mohli sehrát "domácí" zápas na půdě Šachklubu Tábora (Jardo díky!). Vzhledem k tomu, že v zápase prakticky o nic nešlo dala většina hostů přednost rakouské soutěži a hosté přijeli značně oslabeni. Této výhody jsme nakonec využili k plnému bodovému zisku.
Sezónu jsem tak zakončili vítězstvím, celkovými 15 body a výborným sedmým místem v 1.divizi. Soutěž opanoval tým Strakonic A s plným bodovým ziskem a zaslouženým postupem do ligy. Gratulujeme! V hodině dvanácté se cenným vítězstvím v Prachaticích zachránila Bechyně, černý Petr tak zůstal v rukou hráčů z Veselí a Strakonic C.
Spartak SU - Slovan JH 5:3
Konečná tabulka 1. divize


16.3. 2018

Balada o zazděných střelcích a jedné promarněné šanci (Straky A-Spartak 7:1)

Dnes začneme hádankou: Jaká je spojitost mezi 30.1.2011 a 11.3.2018? Odpověď najdete dole pod článkem. Za slunečného rána jsme se dohadovali, zda dostanem kanára (pesimisté) nebo uhrajem aspoň bodík (největší optimisté). O nic nešlo, cílem bylo si hezky zahrát. To se rychle vymklo z ruky Pavlovi Duchů. Ihned v zahájení popletl myšlenky, pěšák fuč, střelec fuč a konečná devastace už ve 12. tahu. Že domácí začnou vyzobávat body odzadu, se dalo trochu čekat, ale takhle brzo?
.... celý článek (Jirka Novák)
Tabulka 1. divize


11.3. 2018

Domácí na pohodu

Po definitivní záchraně jsme si nekladli na půdě lídra ze Strakonic velké cíle. V podstatě nám šlo o to neprohrát 0:8 :-). Výsledek 1:7 odpovídal realitě i když některé pozice vypadaly velmi nadějně. Zejména partie Novák Jirka-Spal Milan volala po bodu. Cenné půlky vybojovali Pavel Janda a Jarda Pekarovič.
ČZ Strakonice A - Spartak SU 7:1


21.2. 2018

Rychlá cesta k záchraně (Spartak-ŠS Bechyně 4,3:3,5)

Teda dneska to byl švuňk. Skoro ani nebyl čas na nervy a bylo hotovo.  Jen 15-31-24-28-26-16-46-28 tahů bylo odehráno u jednotlivých stolů, navíc se to vměstnalo do pouhé 3 a čtvrt hodiny.  Oběma týmům už teklo do bot, proto se dal čekat souboj nejsilnějších sestav. Hostům sice chyběl Houdek, ale jinak už v podstatě nebylo kde zesílit. U nás nechal kapitán odpočívat na jaře mdlého Karla, kterého nahradil výborným Honzou Rybínem. A byla to šťastná volba! .... celý článek (Jirka Novák)


18.2. 2018

Důležitý krok k záchraně (Pavel Novák)

V utkání se sestupem ohroženou Bechyní šlo oběma mančaftům o hodně. Hosté potřebovali nutně bodovat (nejlépe za tři) a tomu také odpovídala jejich sestava. Mě jako kapitána čekalo těžké rozhodnutí nechat "sedět" Karla Davida a zkusit nasadit letos výborně hrajícího Honzu Rybína. Tento "tah" se vyplatil a ve vyrovnaném boji připsal Honza velmi důležitou výhru. Další bod přidal Pavel Janda a rozhodující pak já, čímž se mi povedlo částešně napravit kolaps z minulého kola.
Výhra 4½:3½ tak znamená významný krok k záchraně v soutěži a klid do posledních kol.
Spartak SU - ŠS Bechyně 4½:3½


7.2. 2018

Na houpačce (Veselí n/L. - Spartak SU 4:4)

Už je to tady. Blíží se konec sezóny a ohrožená družstva se snaží dohnat ztráty,  jak se dá. Minule se ukázalo QCC, když postavilo téměř top hráče soupisky, tentokrát zase Veseláci nasadili nejlepší sestavu sezóny. Zejména první tři desky budily respekt. Začala vzájemná oťukávaná a my doufali v převahu zadních šachovnic..... celý článek (Jirka Novák)


4.2. 2018

Ve Veselí neveselo

Do Veselí jsem jeli s přáním naplno bodovat. Očekávali jsme, že i domácí pojmou zápas existenčně, což se bez výhrad vyplnilo. Cíl byl proto jasný: vpředu podržet a vzadu zavěsit. Ironií osudu (rozuměj špatnou hrou vzadu :-)) zápas proběhl přesně opačně s konečným výsledkem 4:4. I přes respekt k domácím musíme konstatovat, že remíza je vzhledem k průběhu pro nás ztrátou. Od plného zisku jsem nás odstřihl já - kapitán, když jsem vyhranou pozici dokázal nakonec prohrát.

Veselí n/L. - Spartak SU 4:4
Infakrtový zavěr rozhodující partie Andon Petkov-Novák Pavel
Tabulka 1. divize


24.1. 2018

Rozhodly bílé figury (Spartak SU - QCC ČB 2½:5½)

Krátce před desátou bylo v místnosti přítomných šest Budějických, skoro to vypadalo, že nejsou lidi. Ale když se v zápise  objevila jména Šimek + Olejníček, i jindy optimistický Maris, očekával nářez. Byl to urputný boj, když 6 partií mělo 55 a více tahů. Jenže zatímco hosté vyždímali bílé 4-0, my (sice bez prohry) jen 2,5 bodu. Možná jsme někde mohli trhnout nějaký půlbod navíc, ale celkově byla prohra naprosto zasloužená. .... celý článek (Jirka Novák)


21.1. 2018

Na jednu bránu

S blížícím se koncem soutěže přibývají záchranářské souboje a dnes byl na pořadu jeden z nich. Hosté s QCC přijeli dle předpokladů silní v čele s Petrem Šimkem a tak jsme tajně doufali ve vyrovnaný souboj někde okolo 4:4. Bohužel se předpoklad nesplnil a hosté postupně přebírali iniciativu. Své lepší pozice dokázali přetavit v celé body a zaslouženě si odvezli cenné vítězství. Zajímavostí duelu je 100% úspěšnost hostů s bílím figurami.
Za nás korigoval na přijetelný rozdíl Jarda Pekarovič v souboji s nadějným Sebastianem Placerem. Pochvalu zaslouží i Pavel Janda za remizu v partii s Petrem Šimkem, kdy v konci tahal dokonce za delší konec.

Spartak SU - QCC ČB 2½:5½
Tabulka 1. divize


10.1. 2018

Když to nějak nejde….

Tak se Martin nedostavil na sraz. Telefon nebral, Marian se na něj nedobušil ani doma. Pavel Novák to z Klínovce prej nestihne a Pepa byl po výměně kyčelního kloubu na ranní zdravotní nákupní procházce. Ta to vypadá, že vyrazíme v sedmi. Pepa však dorazil domu, Maris se pro něj vrátil, pak naložil mne a s půlhodinovým zpožděním těsně před devátou vyrážíme stíhat naše druhé auto a začátek zápasu v dalekém Krumlově. .... celý článek (Jirka Novák)

ŠK Č. Krumlov - Spartak SU 5:3


14.12. 2017

Vánoční turnaj dětí 2017

Pro účastníky šach.kroužku ZŠ Měšice byl 11.12. sehrán vánoční turnaj švýcarským systémem na 7 kol pro všechny. Turnaj byl bohužel poznamenán onemocněními, takže nebylo možno posoudit naděje např.jako Petr Junek nabo Adam Svoboda. Turnaj byl bohatě dotován, takže si v podstatě všichni odnesli nějaké ceny. Podobně jako loni Pavel DUCHO zajistil dětem opět pěkné ceny, předseda oddílu Jirka NOVÁK vytiskl diplomy,evidenční lístky a zajistil pro turnaj dostatečný počet hodin. Celý turnaj měl pod patronátem p. Karel DAVID, kterému patří velký dík nejen za turnaj samotný, ale i za vedení kroužku po celý školní rok.
Podrobnosti o povedeném trunaji si můžete přečíst zde


13.12. 2017

Na pohodu a v dobré náladě (Spartak SU-Straky B 6:2)

Čekal nás asi jediný zápas sezóny, v němž jsme byli (a budem) favoritem. Tato role nám mnohokrát v minulosti přinesla rozčarování a zklamání. Toto ale nebyl ten případ. Zápas nám sednul, body utěšeně přibývaly, otázkou zůstávala pouze výška skóre. Doma u přehrávání partií vidím, že celková darda mohla být ještě o něco větší, ale třeba si nevyužité „zářezy“ hráči schovali na jiná kola. Tentokrát o nic nešlo.
celý článek (Jirka Novák)
V neúplné tabulce 1. divize nám patří krásné 4. místo.


11.12. 2017

"Povinné" body

Podzimní část soutěže jsme zakončili domácím zápase s Béčkem Strakonic. Vzhledem k vývoji soutěže bylo jasné, že k záchraně bude třeba bodovat naplno. Zápasu jsem nebyl osobně přítomen a tak mám vše jen z "druhé" Jirkovi ruky. Vše se údajně od začátku vyvíjelo v náš prospěch a rychlá výhra Pavla na první desce udala zápasu správný směr. Další body na sebe nenechali dlouho čekat, korektní remízy našich hostů Milana a Martina s černými upravili skóre už na 5:1. Dohrávky na sedmé i osmé přes trošku dovočejší průběh skočili také dělbou bodů. Příjmené skóre 6:2 bez ztráty partie je krásným zakončením povedeného podzimu.
Spartak SU - ČZ Strakonice B 6:2


28.11. 2017

Spravedlivá remíza (Prachatice-Spartak SU 4:4)

Letí to hodně, s Prachaticemi jsme nehráli sedm let. Domácí to hrají (jak vtipně glosovali) všechno na Havlíka, my zase na zadní desky. Oběma družstvům taktika vyšla a urodil se asi spravedlivý výsledek, i když při zápase to v posledních partiích vypadalo, že se hraje na tři výsledky. Opět jsme byli na všech stolech papírově slabší, ale ve skutečnosti to nebylo zas tak horký.
celý článek


26.11. 2017

Cenný bod ze Šumavy

Ve čvrtém kole 1. divize jsme zajížděli do Prachatic. Plán zápasu byl jasný - neprohát moc :-), tzn. vpředu bude každý půlbod úspěch, vzadu při troše štěstí zavěsit a pak se uvidí. Tento předzápasový scénář se naplnil do puntíku a vedl ke konečné remíze 4:4. Výsledek je skvělý a zápasový bod z Prachatic velmi cenný i přesto, že jsme zřejmě nebyli daleko od senzace v podobě nejtěsnšího vítězství. Partie nicméně nemám k dispozici, takže moudřejší budeme až po "nadatlení" partii do operačních pamětí našich křemíkových přátel.
Tatran Prachatice - Spartak SU 4:4


17.11. 2017

Nervy,mrákoty a infarkt na závěr (Jirka Novák)

Nejprve trochu čísel a teorie. Od roku 2000 máme s táborskými družstvy ve všech soutěžích bilanci  2-2-17 (!). Pokud počítám pouze 1.divizi, pak se dostaneme na 1-1-15, přičemž jediný a poslední bodový zápas z Béčkem se datuje na remízu 4-4 ze sezony 2009/10. Na všech stolech jsme tentokrát byli horší, takže výsledek měl papírově oscilovat někde kolem 0-8.
celý článek


12.11. 2017

Bod protekl mezi prsty (Pavel Novák)

V prvním domácím zápase jsme v příjemném prostředí Hotelu Lužnice přivítali Sokolíky z Tábora. Bylo jasné, že nás nečeká nic lehkého a to i přes "děravou" sestavu hostů. Na nějaké zápasové body jsem neměl ani pomyšlení, ale nutno přiznat, že na jeden bodík jsme už už natahovali prsty.
Přitom hosté začali v brzku plnit roli favorita čímž jim nemalou měrou přispěl minelou Jarda P. Pak přišli tři seriózní remízy a stav 1,5:2,5, kdy snad jen Jirka Novák v partii s veteránem panem Rosezweigem mohl myslet na víc. Po prohře na osmičce je stav už 1,5:3,5 nicméně šance žila. Já jsem ustál útočné choutky benjamínka Davida Háka a vzniklou věžovku dotáhl k bodu. Po další korektní remíze na pětce (M. Petráněk-M. Krbúšik) je stav 3:4 a rozhodnutí je přisouzeno lídrům. O partii nevím zhola nic, přišel jsem ke koncovce těžkých figur, kterou podle mne amatéra hrál Pavel Janda výborně. Dotáhl pozici k vyhrané věžové koncovce, kterou zcela nečekaně rozhodl Pavlův nevídaný přehmat. Myslím, že oba dva aktéři doteď kroutí hlavou :-), což bohužel nic nemění na smolné porážce 3,5:4,5.
Spartak - Sokol Tábor B 3½:4½
Tabulka 1. divize


28.10. 2017

Větrná loterie (Pavel Novák + Karel David)

Sestava se nerodila snadno, ale oproti tomu, co mělo přijít v tomto větrném dni, to byla procházka růžovým sadem. Plán nabrat Milana Hrubého v Čimelicích dostal první trhliny v podobě píputí SMS s informací o 20 minutovém zpoždění vlakového spoje. To ještě šlo, máme přeci čas. Další telefon o konečné vlaku v Příbrami z důvodů popadaných stromu (na trati Praha-Tábor tomu nebylo jinak) už znamenal krach naši logistiky. Následovala série telefonů a SMS s rozhodnutím ponechat Martina s Marysem v Čimelicích s "odskočením" pro Milan do Příbrami. V důsledku toho tak v deset hodin bylo v hrací místnosti pouze torzo (rozuměj tři hráci) našeho týmu. V zápasový čas "H" nakládám v čimelické cukrárně uhnízděnou dvojku Mariana s Martinem a Jarda Milana v Příbrami. Silnice jsou naštěstí v lepší kondici než koleje, pár větví a malých stromů nezabránilo dorazit s nejvyšší opatrností do cíle v podobě oázy klidu v lázeňském domě ve Vráži. Krásná ukázka toho co dokáže soutěž družstev a ochota hráčů. Díky!
Stejné díky patří týmu domácích v čele s panem rozhodčím Šimečkem, kteří příkladně počkali abychom zasedli k zápasu v 10:50! Šachové loterie ale měla teprve přijít.
celý článek