23.5. 2018

Pohled zpět (Pavel Novák)

Tuto neděli jsme hodnotili uplynulou sezónu na závěrečné schůzi oddílu. Účast byla hojná - v našem měřítku to znamená celkem 8 lidí čili téměř 80% členů :-).  Jirka jako předseda pronesl pár věcí ohledně fungování ve Spartaku, Pavel  Ducho předložil platební bilanci, Karel zase žehral na neukázněnost ve školním kroužku. Mě jako kapitánovi pak logicky připadla úloha zhodnotit letošní účast v 1.divizi. celý článek


16.5. 2018

Turnaj ke dni dětí (Karel David)

Pro účastníky šach.kroužku ZŠ Měšice byl 14.5. v předstihu ke dni dětí uspořádán turnaj. Vzhledem k počtu zájemců byl sehrán systémem každý s každým. Turnaj byl tradičně dotován oddílem TJ Spartak SÚ.
Výsledky a více o turnaji - zde


15.4. 2018

Body zůstaly "doma"

V posledním domácím zápase jsem měli problémy s hrací místností a hosté se soupiskou. Nakonec jsem díky ochotě Jardy Odehnala mohli sehrát "domácí" zápas na půdě Šachklubu Tábora (Jardo díky!). Vzhledem k tomu, že v zápase prakticky o nic nešlo dala většina hostů přednost rakouské soutěži a hosté přijeli značně oslabeni. Této výhody jsme nakonec využili k plnému bodovému zisku.
Sezónu jsem tak zakončili vítězstvím, celkovými 15 body a výborným sedmým místem v 1.divizi. Soutěž opanoval tým Strakonic A s plným bodovým ziskem a zaslouženým postupem do ligy. Gratulujeme! V hodině dvanácté se cenným vítězstvím v Prachaticích zachránila Bechyně, černý Petr tak zůstal v rukou hráčů z Veselí a Strakonic C.
Spartak SU - Slovan JH 5:3
Konečná tabulka 1. divize


16.3. 2018

Balada o zazděných střelcích a jedné promarněné šanci (Straky A-Spartak 7:1)

Dnes začneme hádankou: Jaká je spojitost mezi 30.1.2011 a 11.3.2018? Odpověď najdete dole pod článkem. Za slunečného rána jsme se dohadovali, zda dostanem kanára (pesimisté) nebo uhrajem aspoň bodík (největší optimisté). O nic nešlo, cílem bylo si hezky zahrát. To se rychle vymklo z ruky Pavlovi Duchů. Ihned v zahájení popletl myšlenky, pěšák fuč, střelec fuč a konečná devastace už ve 12. tahu. Že domácí začnou vyzobávat body odzadu, se dalo trochu čekat, ale takhle brzo?
.... celý článek (Jirka Novák)
Tabulka 1. divize


11.3. 2018

Domácí na pohodu

Po definitivní záchraně jsme si nekladli na půdě lídra ze Strakonic velké cíle. V podstatě nám šlo o to neprohrát 0:8 :-). Výsledek 1:7 odpovídal realitě i když některé pozice vypadaly velmi nadějně. Zejména partie Novák Jirka-Spal Milan volala po bodu. Cenné půlky vybojovali Pavel Janda a Jarda Pekarovič.
ČZ Strakonice A - Spartak SU 7:1


21.2. 2018

Rychlá cesta k záchraně (Spartak-ŠS Bechyně 4,3:3,5)

Teda dneska to byl švuňk. Skoro ani nebyl čas na nervy a bylo hotovo.  Jen 15-31-24-28-26-16-46-28 tahů bylo odehráno u jednotlivých stolů, navíc se to vměstnalo do pouhé 3 a čtvrt hodiny.  Oběma týmům už teklo do bot, proto se dal čekat souboj nejsilnějších sestav. Hostům sice chyběl Houdek, ale jinak už v podstatě nebylo kde zesílit. U nás nechal kapitán odpočívat na jaře mdlého Karla, kterého nahradil výborným Honzou Rybínem. A byla to šťastná volba! .... celý článek (Jirka Novák)


18.2. 2018

Důležitý krok k záchraně (Pavel Novák)

V utkání se sestupem ohroženou Bechyní šlo oběma mančaftům o hodně. Hosté potřebovali nutně bodovat (nejlépe za tři) a tomu také odpovídala jejich sestava. Mě jako kapitána čekalo těžké rozhodnutí nechat "sedět" Karla Davida a zkusit nasadit letos výborně hrajícího Honzu Rybína. Tento "tah" se vyplatil a ve vyrovnaném boji připsal Honza velmi důležitou výhru. Další bod přidal Pavel Janda a rozhodující pak já, čímž se mi povedlo částešně napravit kolaps z minulého kola.
Výhra 4½:3½ tak znamená významný krok k záchraně v soutěži a klid do posledních kol.
Spartak SU - ŠS Bechyně 4½:3½


7.2. 2018

Na houpačce (Veselí n/L. - Spartak SU 4:4)

Už je to tady. Blíží se konec sezóny a ohrožená družstva se snaží dohnat ztráty,  jak se dá. Minule se ukázalo QCC, když postavilo téměř top hráče soupisky, tentokrát zase Veseláci nasadili nejlepší sestavu sezóny. Zejména první tři desky budily respekt. Začala vzájemná oťukávaná a my doufali v převahu zadních šachovnic..... celý článek (Jirka Novák)


4.2. 2018

Ve Veselí neveselo

Do Veselí jsem jeli s přáním naplno bodovat. Očekávali jsme, že i domácí pojmou zápas existenčně, což se bez výhrad vyplnilo. Cíl byl proto jasný: vpředu podržet a vzadu zavěsit. Ironií osudu (rozuměj špatnou hrou vzadu :-)) zápas proběhl přesně opačně s konečným výsledkem 4:4. I přes respekt k domácím musíme konstatovat, že remíza je vzhledem k průběhu pro nás ztrátou. Od plného zisku jsem nás odstřihl já - kapitán, když jsem vyhranou pozici dokázal nakonec prohrát.

Veselí n/L. - Spartak SU 4:4
Infakrtový zavěr rozhodující partie Andon Petkov-Novák Pavel
Tabulka 1. divize


24.1. 2018

Rozhodly bílé figury (Spartak SU - QCC ČB 2½:5½)

Krátce před desátou bylo v místnosti přítomných šest Budějických, skoro to vypadalo, že nejsou lidi. Ale když se v zápise  objevila jména Šimek + Olejníček, i jindy optimistický Maris, očekával nářez. Byl to urputný boj, když 6 partií mělo 55 a více tahů. Jenže zatímco hosté vyždímali bílé 4-0, my (sice bez prohry) jen 2,5 bodu. Možná jsme někde mohli trhnout nějaký půlbod navíc, ale celkově byla prohra naprosto zasloužená. .... celý článek (Jirka Novák)


21.1. 2018

Na jednu bránu

S blížícím se koncem soutěže přibývají záchranářské souboje a dnes byl na pořadu jeden z nich. Hosté s QCC přijeli dle předpokladů silní v čele s Petrem Šimkem a tak jsme tajně doufali ve vyrovnaný souboj někde okolo 4:4. Bohužel se předpoklad nesplnil a hosté postupně přebírali iniciativu. Své lepší pozice dokázali přetavit v celé body a zaslouženě si odvezli cenné vítězství. Zajímavostí duelu je 100% úspěšnost hostů s bílím figurami.
Za nás korigoval na přijetelný rozdíl Jarda Pekarovič v souboji s nadějným Sebastianem Placerem. Pochvalu zaslouží i Pavel Janda za remizu v partii s Petrem Šimkem, kdy v konci tahal dokonce za delší konec.

Spartak SU - QCC ČB 2½:5½
Tabulka 1. divize


10.1. 2018

Když to nějak nejde….

Tak se Martin nedostavil na sraz. Telefon nebral, Marian se na něj nedobušil ani doma. Pavel Novák to z Klínovce prej nestihne a Pepa byl po výměně kyčelního kloubu na ranní zdravotní nákupní procházce. Ta to vypadá, že vyrazíme v sedmi. Pepa však dorazil domu, Maris se pro něj vrátil, pak naložil mne a s půlhodinovým zpožděním těsně před devátou vyrážíme stíhat naše druhé auto a začátek zápasu v dalekém Krumlově. .... celý článek (Jirka Novák)

ŠK Č. Krumlov - Spartak SU 5:3


14.12. 2017

Vánoční turnaj dětí 2017

Pro účastníky šach.kroužku ZŠ Měšice byl 11.12. sehrán vánoční turnaj švýcarským systémem na 7 kol pro všechny. Turnaj byl bohužel poznamenán onemocněními, takže nebylo možno posoudit naděje např.jako Petr Junek nabo Adam Svoboda. Turnaj byl bohatě dotován, takže si v podstatě všichni odnesli nějaké ceny. Podobně jako loni Pavel DUCHO zajistil dětem opět pěkné ceny, předseda oddílu Jirka NOVÁK vytiskl diplomy,evidenční lístky a zajistil pro turnaj dostatečný počet hodin. Celý turnaj měl pod patronátem p. Karel DAVID, kterému patří velký dík nejen za turnaj samotný, ale i za vedení kroužku po celý školní rok.
Podrobnosti o povedeném trunaji si můžete přečíst zde


13.12. 2017

Na pohodu a v dobré náladě (Spartak SU-Straky B 6:2)

Čekal nás asi jediný zápas sezóny, v němž jsme byli (a budem) favoritem. Tato role nám mnohokrát v minulosti přinesla rozčarování a zklamání. Toto ale nebyl ten případ. Zápas nám sednul, body utěšeně přibývaly, otázkou zůstávala pouze výška skóre. Doma u přehrávání partií vidím, že celková darda mohla být ještě o něco větší, ale třeba si nevyužité „zářezy“ hráči schovali na jiná kola. Tentokrát o nic nešlo.
celý článek (Jirka Novák)
V neúplné tabulce 1. divize nám patří krásné 4. místo.


11.12. 2017

"Povinné" body

Podzimní část soutěže jsme zakončili domácím zápase s Béčkem Strakonic. Vzhledem k vývoji soutěže bylo jasné, že k záchraně bude třeba bodovat naplno. Zápasu jsem nebyl osobně přítomen a tak mám vše jen z "druhé" Jirkovi ruky. Vše se údajně od začátku vyvíjelo v náš prospěch a rychlá výhra Pavla na první desce udala zápasu správný směr. Další body na sebe nenechali dlouho čekat, korektní remízy našich hostů Milana a Martina s černými upravili skóre už na 5:1. Dohrávky na sedmé i osmé přes trošku dovočejší průběh skočili také dělbou bodů. Příjmené skóre 6:2 bez ztráty partie je krásným zakončením povedeného podzimu.
Spartak SU - ČZ Strakonice B 6:2


28.11. 2017

Spravedlivá remíza (Prachatice-Spartak SU 4:4)

Letí to hodně, s Prachaticemi jsme nehráli sedm let. Domácí to hrají (jak vtipně glosovali) všechno na Havlíka, my zase na zadní desky. Oběma družstvům taktika vyšla a urodil se asi spravedlivý výsledek, i když při zápase to v posledních partiích vypadalo, že se hraje na tři výsledky. Opět jsme byli na všech stolech papírově slabší, ale ve skutečnosti to nebylo zas tak horký.
celý článek


26.11. 2017

Cenný bod ze Šumavy

Ve čvrtém kole 1. divize jsme zajížděli do Prachatic. Plán zápasu byl jasný - neprohát moc :-), tzn. vpředu bude každý půlbod úspěch, vzadu při troše štěstí zavěsit a pak se uvidí. Tento předzápasový scénář se naplnil do puntíku a vedl ke konečné remíze 4:4. Výsledek je skvělý a zápasový bod z Prachatic velmi cenný i přesto, že jsme zřejmě nebyli daleko od senzace v podobě nejtěsnšího vítězství. Partie nicméně nemám k dispozici, takže moudřejší budeme až po "nadatlení" partii do operačních pamětí našich křemíkových přátel.
Tatran Prachatice - Spartak SU 4:4


17.11. 2017

Nervy,mrákoty a infarkt na závěr (Jirka Novák)

Nejprve trochu čísel a teorie. Od roku 2000 máme s táborskými družstvy ve všech soutěžích bilanci  2-2-17 (!). Pokud počítám pouze 1.divizi, pak se dostaneme na 1-1-15, přičemž jediný a poslední bodový zápas z Béčkem se datuje na remízu 4-4 ze sezony 2009/10. Na všech stolech jsme tentokrát byli horší, takže výsledek měl papírově oscilovat někde kolem 0-8.
celý článek


12.11. 2017

Bod protekl mezi prsty (Pavel Novák)

V prvním domácím zápase jsme v příjemném prostředí Hotelu Lužnice přivítali Sokolíky z Tábora. Bylo jasné, že nás nečeká nic lehkého a to i přes "děravou" sestavu hostů. Na nějaké zápasové body jsem neměl ani pomyšlení, ale nutno přiznat, že na jeden bodík jsme už už natahovali prsty.
Přitom hosté začali v brzku plnit roli favorita čímž jim nemalou měrou přispěl minelou Jarda P. Pak přišli tři seriózní remízy a stav 1,5:2,5, kdy snad jen Jirka Novák v partii s veteránem panem Rosezweigem mohl myslet na víc. Po prohře na osmičce je stav už 1,5:3,5 nicméně šance žila. Já jsem ustál útočné choutky benjamínka Davida Háka a vzniklou věžovku dotáhl k bodu. Po další korektní remíze na pětce (M. Petráněk-M. Krbúšik) je stav 3:4 a rozhodnutí je přisouzeno lídrům. O partii nevím zhola nic, přišel jsem ke koncovce těžkých figur, kterou podle mne amatéra hrál Pavel Janda výborně. Dotáhl pozici k vyhrané věžové koncovce, kterou zcela nečekaně rozhodl Pavlův nevídaný přehmat. Myslím, že oba dva aktéři doteď kroutí hlavou :-), což bohužel nic nemění na smolné porážce 3,5:4,5.
Spartak - Sokol Tábor B 3½:4½
Tabulka 1. divize


28.10. 2017

Větrná loterie (Pavel Novák + Karel David)

Sestava se nerodila snadno, ale oproti tomu, co mělo přijít v tomto větrném dni, to byla procházka růžovým sadem. Plán nabrat Milana Hrubého v Čimelicích dostal první trhliny v podobě píputí SMS s informací o 20 minutovém zpoždění vlakového spoje. To ještě šlo, máme přeci čas. Další telefon o konečné vlaku v Příbrami z důvodů popadaných stromu (na trati Praha-Tábor tomu nebylo jinak) už znamenal krach naši logistiky. Následovala série telefonů a SMS s rozhodnutím ponechat Martina s Marysem v Čimelicích s "odskočením" pro Milan do Příbrami. V důsledku toho tak v deset hodin bylo v hrací místnosti pouze torzo (rozuměj tři hráci) našeho týmu. V zápasový čas "H" nakládám v čimelické cukrárně uhnízděnou dvojku Mariana s Martinem a Jarda Milana v Příbrami. Silnice jsou naštěstí v lepší kondici než koleje, pár větví a malých stromů nezabránilo dorazit s nejvyšší opatrností do cíle v podobě oázy klidu v lázeňském domě ve Vráži. Krásná ukázka toho co dokáže soutěž družstev a ochota hráčů. Díky!
Stejné díky patří týmu domácích v čele s panem rozhodčím Šimečkem, kteří příkladně počkali abychom zasedli k zápasu v 10:50! Šachové loterie ale měla teprve přijít.
celý článek


13.10. 2017

Výhra z donucení (Šachklub Písek B-Spartak SU 2,5:5,5)

Zápas Šachklub Písek B - Spartak očima Jirky Nováka


8.10. 2017

Úspěšné vykročení (Šachklub Písek B-Spartak SU 2,5:5,5)

Naše sestava 1-8 svědčí o správné nažhavenosti týmu na letošní I. divizi. I další se hlásili do zbraně a tak jsem měl z čeho vybírat. Příjezd do šachové místnosti prozradil, že domácí kapitán měl problémy se sestavou o poznání větší. To nás naplnilo mírným optimismem, ale jen do prvního výstřelu. Naši očekávanou převahu vzadu se nám dlouho nepodařilo naplňovat, spíše naopak a domácí neprodali kůži lacino. Tři hodiny byl zápas v podstatě a vyrovnaný, ale jak už to tak bývá, s ubývajícím časem se rodily rozhodující chyby a rezultáty (celkem 7!) začali přibývat. K naší nemalé radosti však přece jen nakonec více na naši straně vysledkové tabule a konečný výsledek 5,5:2,5 v náš prospěch je nakonec asi celkem zasloužený.
Malou kuriozitou byl souboj na "osmičce", kde rozdíl téměř 60 let zkušeností přetavil ve vítězství Karel David s benjamínkem domácích nakonec až v koncovce.
Šachklub Písek B - Spartak 2½:5½


7.10. 2017

Nová hrací místnost!!!

Se sezónou 2017/18 přichází změna domácího "hřiště". Nově přivítáme šachové soupeře v příjemném prostředí Hotelu (restaurace) Lužnice na adrese ČSLA č.p.41 v Plané nad Lužnicí. Od dřívější Fary je to pouze přes hlavní ulici ČSLA a parkování je v podstatě na stejném místě. Věříme, že se hostům bude v novém prostředí líbit a domácím dařit!


15.4. 2017

Domácí kousali (11.kolo: Strakonice B-Spartak SU 2,5:5,5)

Vzhledem k tomu, že se Tábor udržel ve 2.lize, jsme byli zachráněni už před posledním kolem a Strakonice už nemohly změnit svoji pozici jednoho ze sestupujících. Pro nás takováto situace nastává tak maximálně 1-2 za 10 let. .... celý článek J. Nováka


9.4. 2017

Konec dobrý, všechno dobré (11.kolo: Strakonice B-Spartak SU 2,5:5,5)

V neděli bylo na pořadu poslední kolo 1.divize. Vzhledem k předchozím výsledkům jsem mohli slunečnou neděli pojmout v klidu a ve výletním duchu. Ano, chtěli jsme zakončit sezónu dobrým výsledkem, ale jako kapitán jsem byl po dlouhé době bez stresu a každý mohl hrát na svoje "triko". Do stavu 3,5:1,5 v náš prospěch se vše jevilo bez problémů. Jarda a Pavel Janda bez větších problémů zavěsili a půlky přidali Pavel Ducho, Karel a Jirka. Pak však Martin Říha a Pavel Novák zbytečně tlačili na pilu z čehož resultovala Martinova ztracená partie a moje téměř prohraná. Naštěstí se pak od začátku za kratší konec tahající Marys vylízal z nejhoršího a a v bláznivé partii na tři výsledky nakonec slavil úspěch - 4,5:2,5!. Konečnou podobu výsledku a sezóny tak trochu symbolicky stanovil po 5 a půl hodinách a 90 tazích kapitán Pavel Novák.
Záchraná mise splněna takže: Konec dobrý, všechno dobré.

Konečná tabulka 1.divize
Podrobnosti na stránkách svazu
Soutěž vyhrála trochu překvapivě ale zaslouženě Horní Stropnice. Soutěží prošla bez porážky a přehrála ve vzájemném souboji i největšího konkurenta Sokol Tábor B. Na sestupových pozicích skončili týmy Šachklubu Tábor a Strakonic B.


31.3. 2017

Infarktový vývoj se šťastným koncem (10.kolo: Spartak SU-DDM Písek 4,5:3,5)

Na to že píseckým o nic nešlo, dorazili s docela slušnou sestavou. My jsme nasadili Milana Borkovce, který se rozhodl sehrát druhý – povinný – zápas. Volno dostal akorát psychicky unavený Karel. Podle sestav bylo tedy zaděláno na vyrovnaný zápas, což se nakonec potvrdilo. Ale začátek vypadal jak z růžového snu. .... celý článek J. Nováka


26.3. 2017

Spartak SU-DDM Písek 4,5:3,5

V neděli bylo na pořadu předposlední kolo 1.divize což pro nás znamenalo další porci záchranařských prací. Přestože hosté z Písku soutež v poklidu dohrávají přijeli na šachový výlet v dobré sestavě. Stejně tak my byli vyztuženi dvěma hosty a zejména účast Milana Borkovce je prostě znát. Posun celé naši sestavy o desku níž nám dával šanci myslet na úspěch.
Po celou dobu zápasu jsme tahali za delší konec, ale bylo to nervy. Po nepovedené partii Martina Říhy to bylo 0,5:1,5, ostatní pozice nicméně vyvolávaly mírný optimismus v jehož důsledku zapluli do smírných vod v nadějných pozicích bratři Nováci. Pak však po pěkném zahájení zkolaboval Marian a hosté vedli dokonce 3,5:1,5! Očekávaný obrat nepřicházel a zejména Jarda Pekarovič napínal nervy domácích až příliš. Pozici dovedl nakonec do vítězného konce stejně jako Milan Borkovec, který (alespoň podle mého o dvě až tři třídy horšího pohledu) nedal Romanu Grillovi šanci. Na ukazateli 3,5:3,5 a na druhém stole věžovka s pěšcem více na straně Pavla Jandy. Pavel hraje jako vždy na výhru, chvíli se k naší nemalé radosti zdá že přepnul strunu, ale hostující hráč ztrácí zbytečně tempa, která mu nakonec při obraně dvou volných pěšců chybí.
Konečné vítězství nám velmi pravděpodobně zaručuje (i bez znalosti ostatních výsledků) záchranu v soutěži!!!


24.2. 2017

Splněno! (9.kolo: Šachklub Tábor - Spartak 2,5:5,5)

Pokud jsme chtěli udržet šanci na záchranu, nezbývalo než urvat plný počet bodů. To se s menšími problémy povedlo, když se naše papírová převaha projevila zejména na zadních stolech. .... celý článek J. Nováka


19.2. 2017

"Povinné" body, ale... (9.kolo: Šachklub Tábor - Spartak 2,5:5,5)

V derby se Šachklubem jsme doufali v přerušení série proher. Jako kapitán jsem věřil, že "vpředu" i "vzadu" se naše převaha projeví a vprostřed něco uhrajem :-), V podstatě se toto očekávání splnilo, ale konečné vítězství se nerodilo úplně lehce. Pavel J., Marian a Jarda sice celkem brzy získali pěšce, ale první opravdovou hrubku předvedl po plese silně nevyspalý Jirka v partii Davidem Hákem.Jarda s Marianem přece jen převahu využili, Martin Říha s domácím kapitánem Jardou Odehnalem podepisují smír a vedeme 2,5,:0,5. Pak však dlouho nic. Pavel Janda promrhal výhodu a chybuje pod útokem bílého, Milan Hrubý také ve střední hře vypuští "+", Jirka sice získává figuru zpět, ale pozice je i tak zřejmě beznadějná. Karel nakonec na osmičce připisuje očekávaný celý bod, já neprolomím obranu J. Rybína a je 4:1.
Pak trneme při pohledu na první tři desky a trn z paty nakonec v časovce vytáhne Milan Hrubý, když zasazuje chybujícímu soupeři mat. Pavel Janda pak narozdíl od Jirky zachrání půlku a stanoví konečné skóre 5½:2½.
Šachklub Tábor - Spartak 2½:5½


7.2. 2017

BLACK OUT (Spartak-Č. Krumlov 3,5:4,5)

Krumlov už je dávno zachráněn, což se projevilo na jeho ambicích v tomto zápase, když přijel takřka ve "výletní" sestavě.  Proto musel být velice překvapen, jak snadno lze v divizi dosáhnout na výhru. .... celý článek J. Nováka


5.2. 2017

Kdy? Když už ne dnes! (Spartak-Č. Krumlov 3,5:4,5)

Hosté přivezli v 8.kole první divize vesměs hráče druhého sledu o čemž svědčí fakt, že na 3 desce se objevil hráč figurující až na 11.místě(!) soupisky. Přesto jsme nedokázali zápas proměnit v naše body. Myslím, že i hosté byli trošku překvapeni, že odjíždí s plným bodovým ziskem.
Přitom po cca 1,5 hodině hry za stavu 1:1 bych si na úspěch hostů nevsadil ani pomyslný pětník. Na 6-7 desce totiž naši hráči téměř výhradně kontrolovali průběh svých partií a v podstatě bylo otázkou času kdy zapíší bod. Po hříchu se tak stalo, ale již pouze korigovali rozhodnutý zápas na 3,5:4,5 , kdy jsme předtím bohužel soupeřům body svými chybami darovali.
Je škoda, že jsme hosty nabídnutou šanci nevyužili, další přijde za 14 dni v derby se Šachklubem Tábor.
Spartak - Šk Č. Krumlov 3½:4½


16.1. 2017

Na body to nebylo, hlavně že jsme dojeli (H. Stropnice-Spartak 5,5:2,5)

A jak to vypadalo na šachovnicích?.... celý článek J. Nováka

Partie k přehrání - rozhodně stojí za to!!!
A. Lacina - P. Janda
M. Zeman - J. Novák


8.1. 2017

Neúspěšný start do nového roku

V sedmé kole jsem si "prohrnuli" cestu do Novohradských hor k utkání s tamním Hraničářem. Většina z nás byla v Horní Stropnici poprvé (nejen šachově) a tak jsme byli potěšeni příjemným prostředím nejen městečka ale i sportovní haly. Co už bylo méně potěšující byl náš výkon a z toho pramenící výsledek. Domácí v základní sestavě vyhráli zaslouženě a tak jsem mohli být spokojeni s dílčími úspěchy jednotlivců: Pavel Janda po celou dobu tahal za delší konec, ale i remíza černými s A. Lacinou je hodně slušná. Loňskou porážku vrátil Matyáši Zemanovi Jirka Novák a už teď se můžeme těšit na rozbor této partie. Výborným výsledkem je i plichta Petra Chocholeho s Filipem Steinbauerem. Ostatní zahráli průměrně což na body nestačilo.
Nejdůležitějším však byl šťastný návrat domů což v není při současném počasi vůbec málo. Tímto děkuji našim řidičům!!!
Hraničář H. Stropnice - Spartak 5½:2½


27.12.2016

Táborská věž

Možnost zahrát si s mistry ve svém oboru se našincům nenaskýtá příliš často. Na letošní Táborské věži měl tuto historickou příležitost potrápit IM Hausnera Jirka Novák.

Pro zpravodajskou povinnost je třeba uvést, že partie v druhém kole na prvním!!! stole skončila po boji očekávaným výsledkem.

Táborská věž 2016 - výsledky


13.11.2016

Kroužek mládeže

Žákovský kroužek měl v našem klubu dlouholetou tradici a tak jsme velmi rádi, že se po letech povedlo na tuto tradici navázat. Útočiště jsme nalezli na Základní škole v Měšicích u Tábora kde jsme díky paní ředitelce Mgr. H. Salákové mohli kroužek nastartovat. Hlavním mentorem je novopečený důchodce, skvělý a zkušený hráč Karel David. Šachové schůzky se konají v pátek 13:15 v prostorech školy a navštěvuje je 10-15 dětí ve věku 7-12 let.


10.5.2016

Partiový výběr

Spolu s Karlem Davidem jsme připravili malý výběr zajímavých partií z průběhu letošního ročníku 2.divize. Některé jsou komentované samými autory, jiné ne. Kvalita je místy pochybná :-), nicméně o zajímavost a pěkné pozice není nouze.
Nuže kdo chce, může klikat.
kolo partie zápas
1. ŽILAVÝ J. /1994/ - JANDA P./2116/ 0:1 Šachklub Tábor - Sp.SU 3:5 přehrát
2. PETRÁNĚK M./1883/-ŠEDIVÝ K./1780/
PETR J. /1697/ - PEKAROVIČ J. /1809/
1:0
0:1
Silon A - Sp.SU 2,5:5,5 přehrát
přehrát
3. PEKAROVIČ J./1809/ - MALÝ J./1533/ 1:0 Sp.SU - Bechyně A 5,5:2,5 přehrát
4. DAVID K./1869/ - KRÁTKÝ M./1691/ 1:0 Třeboň - Sp.SU 3,5:4,5 přehrát
5. ŽÁRSKÝ K./2016/ - NOVÁK J. /1927/ 0:1 Sp.SU - Sokol TA C 4:4 přehrát
6. VAHALA T./1851/ - JANDA P./2139/
NOVÁK J. /1943/- BALOUN T. /1892/
STRAKA /1783/- NOVÁK P. /1881/
0:1
1:0
1:0
ŠK Týn A - Sp.SU 4,5:3,5
přehrát
přehrát
přehrát
7. NOVÁK P./1871/ - TOMAN A./1880/
NĚMEČEK R./1870/ - PETRÁNĚK M. /1883/
1:0
0:1
Sp.SU - Hradec B 3,5:4,5 přehrát
přehrát
Nadstavba - skupina o postup do I.divize
1.N JANDA P. /2139/ - ŠIMEČEK A./2070/ 1:0 Sp.SU - DDM Písek, 2,5:5,5 přehrát
2.N DAVID K./1874/ - LEFLER V./1714/ 1:0 Kaplice - Sp.SU , 3:5 přehrát
3.N JANDA P. /2139/ - LACINA A. /2164/ 1:0 Sp.SU - ČZ Strak.B, 4:4 přehrát
4.N STINKA J. /1962/ - JANDA P./2139/
ŘÍHA F. /1719/ - JIRÁSKO M. /1539/
0:1
0:1
Šachkl.Písek C - Sp.SU , 3:5 přehrát
přehrát