MČR v bleskovém šachu (Kongresové centrum Praha, 17.12. 2022)

Pár let jsem o tomto předvánočním turnaji uvažoval, ale přiznám se, že až entusiasmus Maryse mě nakazil a zviklal (škoda, že mu nevydržel po celý den J , ale o tom dále). Bohužel otálel s přihlášením a tak se dostal pod čáru. Limit pořadatelů byl cca 320 mužů a 50 žen. Naštěstí se z turnaje odhlásili táborští husité a tak mohl Marys (výměnou za Milana Borkovce) nasednout s mojí maličkostí v 7:00 do vlaku směr nádraží Františka Josefa J neb jsme vzhledem k předpovědi počasí jsme zvolili variantu „koleje“. Soudě ke konečnému počtu účastníků (cca 260) si myslím, že by pro příště bylo vhodné, aby zájemci platili startovné předem.  Takto spousta hráčů, co by si chtěli zahrát, bohužel zůstalo doma, přihlášení nedorazili a kapacita hracího sálu nebyla naplněna. Na rozdíl od věčného nejmenovaného kverulanta na „nss“ si nemyslím, že by v dnešní době bylo 400,-Kč nekřesťanskou cenou (MČR v bleskovém šachu na NSS).

Po drobném hledání příslušného vchodu do Kongresového centra (trošku lepší označení by neškodilo, vchodů je asi deset a naposledy jsem tam byl, když si Daniel Hůlka hrál v devadesátkách na Drákulu ) jsme nicméně dorazili s předstihem do příjemně vytopené hrací místnosti.

Šachový cíl jsme měli cca stejný, v prvním kole potrápit favorita (nejlépe Navaru nebo Michalíka) a poté uhrát obligátních 50% a skončit lépe než bylo nasazení. Caissa tomu chtěla, že se ani jedno nepovedlo J.  Ono naše rozehrání před turnajem na stole „164“ dávalo tušit, že to bude z našeho pohledu spíše společenská událost.

Po úvodních slovech předsedy Martina Petra to s mírným zpožděním vypuklo. Slavnostní atmosféra povětšinou slavnostně oblečených šachistů a šachistek se rychle přeměnila na líté boje za šachovnicí.

 Požadovaný dresscode „narušoval“ pouze GM Láznička (doporučuji zajímavý rozhovor s GM Cvekem Rozhovor s GM Lázničkou ) a GM Plát, ale u obou to ani tak nepřekvapilo .

Hodnotit šachový výkon  Mariana si nedovolím, většinou skončil dříve a já neviděl ani jednu jeho partii!!! Nicméně z jeho reakcí v průběhu dne, dosaženého počtu bodů a atmosféře v přetopeném vlaku na jih to asi žádná sláva nebyla J. Několikrát jsem slyšel něco ve smyslu, proč ten Milan radši nejel….

 A tak krátce ke svému výkonu:

GM Michalík to nebyl, ale stůl č. 22 a IM Konopka naproti s bílými taky na body nebylo. Cíl ale splněn: 20 tahů cca rovinka po výměně dam pak začal bílý sázet tahy přesně a rychle (hrálo se tempem 3+2). Kapituloval jsem cca v 40. tahu, chudší o dva pěšce a v beznadějné pozici (no s Marysem bych to tahal J).

2. kolo boj s nějakým „salátem“. Partie byla v podstatě nezajímavá, až na její rozuzlení a poučení z pravidel bleskového šachu. První nemožný tah neprohrává, soupeři se přidává 1 minuta. Ten jsem udělal ve střední hře a soupeř ani minutu nepožadoval. Když jsem v koncovce mířil za prvním bodem a vedl o figuru, vzal jsem střelcem pěšce tak nešikovně, že jsem ho shodil. Reflexivně jsem ho vzal druhou rukou, postavil mimo šachovnici a zmáčkl hodiny, soupeř však reklamoval druhý nemožný tah. Nakonec jsme se celkem v klidu dohodli na remíze, ale přivolali k vysvětlení rozhodčího. Správně jsem měl před dokončením tahu (zmáčknutím hodin) tah vrátit a provést řádně znova, jinak opravdu soupeř může reklamovat nemožný tah - nesmí se hrát oběma rukama.

Po povinném vítězství v předchozím kole je ve čtvrtém kole soupeřem IM Sobol (2228). Chtěl hrát Benoni, ale odbočil jsem do nacvičené varianty z lichess. Stálo ho to celkem dost času, prolomení nenašel a partie skončila rovnou věžovkou. Když jsem viděl jeho čas (cca deset vteřin) a pozici, zachtělo se mi více než jen půl bodu. Jak to skončilo je vidět z diagramu. Černý IM Sobol omluvně matuje se 7 vteřinami a slovy o jasné remíze, já měl ještě cca 40. Tato partie ve mně zanechala více negativních emocí, než jsem si dokázal připustit.

Konečná pozice v partii Novák-IM Sobol

 

Do oběda jsem hrál jak prase, nedokázal porazit téměř nikoho a klesal k ráno vyzkoušené desce 164 J. K náladě nepřispívaly ani fialovo-hnědá(?) pole šachovnic s nepřehlednými malými „stauntonovkami“.

Někdy před obědem (po 6. kole) došlo na první „doping“ v podobě panáčka Dona Papy. Nevím, jestli je to závislost, ale vždy po dopingu jsem partii vyhrál. Přesto, že jsem odolal pokušení aplikování po každém kole, šla úroveň mého šachu po obědě viditelně nahoru. Nervozita tatam a hra měla myšlenku.  U Maryse to bylo naopak, k jeho cti však slouží, že se k (ne)povoleným prostředkům nesnížil.

Velmi zajímavě skončila partie s Janem Zimou (2045) ve 12. Kole, viz diagram.

Konečná pozice v partii Novák-Zima

Soupeř měl na hodinách cca 15 sekund, já asi 50. Hraji nemožný tah Dxf7. Soupeř zastavuje hodiny a zavolá rozhodčího s prosbou o 1 minutu. Rozhodčímu to chvilku trvá a  já se chystám uhnout králem. Rozhodčí říká, že přednost má v tomto případě pravidlo „sáhu to táhnu to“ a tudíž musím hrát dámou a vzít jezdce. Já vzdávám (přicházím přece o dámu) se slovy, že to měl říci rovnou a nemusel složitě nastavovat hodiny. On jen suše poznamená, že je to tah vyhrávající, beru pak přece Vxc8 a po Sf8 dám Sh6 a mat. Oba na to civíme a rozhodčí se směje. S údivem knihuji další „vajíčko“ a jdu se „nadopovat“.

 

Kýženého předsevzetí  (50%) jsem mohl dosáhnout již ve 14. kole. Nabízím soupeři remízu v druhém tahu s tím, že chci jít sledovat souboj o zlato Plát-Michalík. Soupeř odmítá a blicáme skoro nejdéle ze všech  jezdcovou koncovku. Když už je plichta nevyhnutelná, soupeř přeci jen smír nabízí, příjmám  a s podáním ruky vidím blikající nuly na jeho hodinách. Vzteky sedám za necelou minutu k další partii, o jejímž výsledku je vzhledem k mému rozpoložení  předem rozhodnuto J.

I přes jisté své šachové neduhy hodnotím turnaj jako povedený, dostatek obrazovek a pláten s losem jednotlivých kol střídaly online přenosy těch nejlepších. Myslím, že pokud se rozhodnu (rozhodneme) pro příští návštěvu, výsledek bude určitě lepší.  Ostatně o moc horší to být nemohlo….

Krásné Vánoce

Pavle Novák

Konečné výsledky na chess-results