1.divize 2018-19

 

 

9.kolo 3.3.2019

Strakonice B - Spartak SU 5,5-2,5

Zadek dostal na prdel

Chtěli jsme trochu zašmodrachat postupovou matematikou a hlavně konečně Strakonice porazit. Představa byla - vpředu co nejvíce udržet, tu a tam něco získat a udeřit vzadu. Jenže člověk míní, Straky mění. Souboj prvního s druhým totiž spíš vypadal na hru kočky s myší, když jsme první body získali až za stavu 0-4 v jasně prohraném zápase...

Přitom jedna část "plánu" vyšla náramně a partie na prvních čtyřech stolech se v poklidném tempu došouraly k vcelku předpokládaným výsledkům.

Pavel Janda tentokrát opustil teoretický souboj ve Skandinávské a vyzkoušel Španělku. Měl však radši zůstat věrný chladnému severu, protože bílý nebyl překvapen a od začátku zatlačil Pavla do defenzivy. Jeho výhoda se neustále zvětšovala a poté co prorazil na dámském křídle a náš borec v časovce nereagoval přesně, získal pohodlný bodík. V podobném duchu probíhal i boj na třetí šachovnici. Taky Španělka, taky zpočátku docela rovina s  menším plusem bílého, postupné utahování šroubů, taky časovka černého, z které pramenily chyby a taky smrtící otevření pozice, akorát na opačném křídle. Řečeno klasikem "stejné chyby, stejné známky" -  v tomto případě nuly. To ale pro nás nic neřešilo, výsledky to nejsou zas tak moc překvapivé, obzvláště důvěra v můj bodový zisk s výborným Kotálem se už v autě blížila limitně nule.

Zato bílé figury jsme využili na 100%. Milan si odpočinul na dovolené, invenci načerpal večer předtím v Kozlovně a soustředěným výkonem smetl překvapivě matného Spala. Ten se ani necukal a Milan hodnocení svého výkonu končí slovy, že "..černý se prostě porazil sám". Na čtvrté desce domácí pro nás nečekaně vynechali Šlapáka (vůbec nás/mne nenapadlo, že jako volný hráč už nemohl nastoupit), a tak na Martina vyšel Janeba. Když se kouknu na jeho výsledky, mám pocit, že v týmu má podobnou funkci jako já u nás - jakýsi nastrčený "otloukánek", který vyfasuje povětšinou silné hráče, aby zbytku zajistil hratelné soupeře. Tentokrát však neměl minimálně k remíze zisku zas tak daleko. Zrcadlová pozice se přelévala kolem roviny, tu a tam se zjednodušovalo, později měl černý i mírné plus. Jenže se zřejmě na půlku upnul příliš, a myslel si, že když vymění všechno, bude jí blíž. Ale chyba lávky, dobrovolný přechod z remízové dámské koncovky do pěšcovky, byl krokem do pekel a postupně byl prostě vytempován. Tentokrát se vyplatil pragmatický pohled Martina, který s jasnou hlavou vyhodnotil své možnosti a nebýt chyby černého, tak partie skončila "holt jenom" remízou. Hráči na zadních šachovnicích totiž zvolili zcela opačný přístup, chtěli své papírově slabší soupeře porazit stůj co stůj a to se nepovedlo. Jejich snaha zřejmě prohrála svůj vlastní souboj s přemotivovaností a domácí staří pardálové nás vytrestali přímo ukázkově.

Tomáš už v 8. tahu přehlédl výpad bílého Db3 a dlouho skloněn nad šachovnicí přemýšlel, jak se vylhat ze špatné pozice jenom s pěšákem méně. Jarda brzy otevřel f-sloupec, tradičně se přímočaře vrhnul do útoku, který postupně uvadal, až zůstala černému slabina v podobně zapomenutého izolovaného pe5. Další pokus o aktivitu byl vyvrácen jednoduchým trikem, ztrátou figury a postupně celé partie. Prohráváme tedy 1-0, Tomáš stojí špatně, Pavel Janda stojí špatně,  Jirka je odepsán na prohru dávno, Milan se zdá v pohodě, u Martina se blíží 1/2. Tento vývoj ještě více zpění krev v očích Pavla N a ten se za hranicí objektivity vrhá do útoku, za což je právem potrestán. Stejně tak i Honza tlačí na pilu, co to jde,  ale jeho pokusy jsou rozcupovány sérií přesných tahů (klobouk dolů) domácího hráče. Čistá práce. Tomáš se sice ještě zmátoří, má kvalitu za pěšce, ale Soucha zkušeně partii dokočíruje k postačující remíze. Suma sumárum půl bodu ze čtyř na zadních deskách je sice opravdové Waterloo, ale zase není důvod si kazit náladu v jinak historicky úspěšné sezóně. Pojďme si zbývající dva zápasy užít a skončit aspoň na bedně.

vývoj skóre: Jarda 0, Honza 0, Pavel J 0, Jirka 0, Milan 1, Martin 1, Tomáš 1/2, Pavel N 0