8.kolo 17.2.2019

Spartak SU – Bechyně  3-5

Black is KO

No jednou to prostě muselo přijít. Bechyně si to prostě zasloužila a využila do puntíku všechny naše kiksy. Mají silný tým, i když loňská zpackaná sezóna sice trochu může klamat. Ale to téměř nehráli dva hráči základu – Houdek (letos 6/7!) a Šťastný (4/5!). Navíc ještě naverbovali hosta Broma. Po letošním rozpačitém začátku (3x prohra 3,5) navíc kosí z čela jeden tým za druhým. My proti nim postavili základ se dvěma troskami s příjmením Novák. Kamarádova oslava 50 se sice vydařila, jenže všeobecná únava, žaludeční a střevní problémy nejsou dobrým vkladem do zápasu. Chceme proto pokud možno nabídnout rychle remízy. Jenže karma je zkrátka mrcha a hádejte, kteří dva zoufalci to tahali jako poslední.

Přitom do toho bratr šel po hlavě a po útočném 1.d4 nabízí půlku ihned. Nevěřící soupeř po poradě s kapitánem opáčí, že „to ještě zkusí“. I já přispěchám v úvodu dvakrát s nabídkou smíru – bohužel taky nic.

A tak se hraje. I když na třetím stole je to takové šolíchání, které končí brzy remízou. Krátce na to se ujímáme poprvé a naposledy vedení. Kdo by to do Jardy přitom řekl. Nechal si udělat dvojpěšáka na háčku a volný g-sloupec narážel do předsunuté zdi pg6. Jenže Jarda hází černému klacky pod nohy a tomu se dáma  zatoulá na netradiční h6. Potom soupeři nevyjde hra vabank na svého volňáska a po velkých ztrátách kapituluje.

Marisovy a Karlovy černé figurky by snad mohly podat i žalobu pro špatné zacházení. Maris v úvodu slupnul pěšáka a optimisticky tvrdil, že ho udrží a prosadí v koncovce.  Jenže po ústupu dámy na g7 (uf!) se objevilo v táboře černého spousty slabin a komparsisti Vh8 (uf!) a Sf8 (uf!) nemohli bezmocnému králi nijak pomoci. Pěkná miniaturka.

Po opatrném začátku Karel nedocenil výpad bílého 15.b4!, a pak už se utápěl v silné pasivitě. Ústup střelcem na e8 byl už na hraně, ale ustájení koňů na a8 (či později na h6) bez možnosti skoků už opravdu zavánělo týráním zvířat! Možná to Karel mohl nějak „uhádat“, výměny však byly cestou do pekel.

Ani tomáš neměl svůj nejlepší den. Zisk dámy sám o sobě by byl krásný, ale to že za ni musel dát věž a dvě figury nevěstilo nic dobrého. Převaha „dřeva“ se brzo na šachovnici projevila a i tady trvalo necelých 30 tahů.

Současně zapisuje celý bod Pavel Janda, který se mi zdál od začátku lepší. Moc jsem toho však neviděl, protože můj čas byl spravedlivě rozdělen mezi židli a WC. Proto je docela zázrak, že byla moje pozice dlouho rovná jako krajina u Kolína. Pak ovšem při jediném náznaku aktivity přehlížím výpad Dh5 a se zmatkem v duši a minutou na hodinách posílám partii definitivně do kopru. Bílý mě doráží ve velkém stylu, každým tahem zatlouká další hřebík do mé rakvičky a já jen korunuji nepovedenou neděli našich černých figur – 0 ze 4!

V poslední partii je za rozhodnutého stavu ihned podepsána remíza. Bratr je spíše prohraný, ale hostující hráč už nevidí důvod proč trávit zbytek hezkého dne za šachovnicí. Výsledek je navíc asi „spravedlivý“, protože Pavel N i ve svém fyzickém rozpoložení předtím dovedl partii na pokraj výhry. Obětí pěšáka vytvořil volné sloupce (g+h) pro své těžké figury a dlouho obléhal černého krále. Soupeř nevydržel s nervy a jeho útočný výpad na druhé straně šachovnice byla hrubka, která …… zůstala nepotrestána.

Nutno přiznat, že náš výkon byl dost křečovitý, možná s přílišného očekávání, jestli neprotáhnem šňůru zápasů bez prohry. Teď můžeme do dalšího zápasu jít zase pěkně v klidu s čistým štítem.