5.kolo 6.1.2019

Č.Krumlov - Spartak SU 3,5-4,5

Lomikare, Lomikare do roka a do dne…

A to doslova. Letos  cesta vyšla  na 6.1.  loni na 7.1. a tehdy jsme smolně prohráli. Přibližně stejná je i naše sestava, když poprvé v sezóně dostávají šanci (stejně jako loni) Pavel Ducho s Pepou a  kapitán si bůhví proč založil tradici novoročního lyžování :-). Maris po loňské památné jízdě, kdy překročil rychlost o větší, než malé množství, vcelku pochopitelně odmítá vzít auto a já jako řidič mám větší strach z předpovědi počasí než z výsledku. O tom mám totiž jasno už dávno – prohrajem tak 2-6 a rázem k šachovnici usedám s cejchem pesimisty. Moje přesvědčení nabývá jistoty, když vidím, že domácí nasadili první čtyři borce soupisky a podle sestav je to papírově 8-0.

Jenže letos se zatím prostě daří obzvlášť, když máme killery na prostředních stolech. Tomáš potvrdil svoji formu i dnes a po chvilce jednoduchým trikem získal na Pavlovi Karlíčkovi figuru za dva pěšce. To přineslo uklidnění do už tak nadějných pozic. Trochu jsme se teda báli o Jardu, zejména jeho zapomenutého izolovaného opožděného pěšce na e6 po nestandardně (jak jinak?!) sehraném zahájení. Domácímu hráči v té chvíli dvakrát zazvonilo upozornění na mobilu, prý aby si vzal prášky. S pozdviženým obočím sledujeme, co se bude dít, Jarda bez protestů pokyne k další hře a rozhodčímu z řad domácích se evidentně uleví. Snad s vědomím svého pochybení bílý zakrátko souhlasí s remízou.

Nečekaně vydařenou premiéru zapsal Pavel Ducho. Posilněn dvěma prášky na uklidnění poseděl, popřemýšlel, překvapil dobrou hrou. Majstrštyk předvedl nakonec, když s hodinou proti 6 minutám nabízí (se souhlasem kapitána) bezradnému domácímu hráči půlku. Nevím, jaký zmatek se mu honil hlavou, ale po dalších 4 minutách mu v podstatě nezbylo než souhlasit. Tomáš trochu remcal, ale přesvědčili jsme ho, že Pavla známe a je schopný nastavit figuru nebo si nechat dát mat i s hodinou navíc. Za stavu 1-1 přichází jediná naše nula. Po opatrnějším zahájení Pepa za útok obětoval pěšáka, druhého ztratil. Jeho pozice se následně rapidně zhoršovala, figurky nehrály, král zůstal na holičkách.

To už ale začínáme počítat pozitiva a sociální jistoty. Tomáš zkonsolidoval pozici a po dobrání Sxg2 se začínaly rýsovat nějaké maty. Chtělo to jen pohlídat slabou poslední řadu, což byla jediná šance bílého. Po následných výměnách a vytvořením únikového okýnka už nebylo o co hrát. Je to 2-2

Někdy mezi tím zapsal remízku Karel. Zpočátku se nám jeho pozice líbila, pak ale podle vlastních slov ztratil nit, málem přehlédl figuru a tahy střelcem ztratil snad deset temp (no dobře přeháním :-)). Pak už raději jen sveřepě kontroloval výsledek.

Zbývající tři partie vypadaly už hodně nadějně.

Mně konečně „přišlo“ zahájení a kupodivu jsem navíc dostal přemýšlivějšího soupeře, než jsem já. Chleba se lámal dvakrát. Poprvé v 10.tahu, když jsem 35minut přemýšlel nad vynucenou obětí pěšce, ale partie se mi potom po malé rošádě hrála sama a černý v hodně stísněné pozici, těžko hledal rozumné tahy. Druhý, rozhodující okamžik přišel v 18.tahu. Bod se mi zdál na dosah ruky, ale černý po 40minutovém přemýšlení našel podle mne jediný dobrý obranný tah (uvidíme co motorek!). To mne trochu vykolejilo a raději jsem zvolil opakování tahů, z kterého soupeř nemohl odbočit. Půlka nám stačila, protože Maris to sehrál opět famózně. Vůbec si nevšímal nějakých útočných choutek černého na dámském křídle a hezky si ho připravil na straně opačné. Soupeř ještě zčeřil hladinu obětí figury za tři pěšáky, jenže tím spíše otevřel sloupce pro těžké figury bílého. Na dvou minutách pak Marian intuitivně obětoval figuru 29.Jxh5!!, čímž pana Korostenského postavil před těžko řešitelnou situaci. Ten také ve 40.tahu  vzdal po předchozích těžkých materiálních ztrátách. V obnovené tradici jsme tento boj zvolili partií kola.

No a už je to doma. Pavel Janda získal ve střední hře pěšáka a hrál celou dobu na celý bod. Výhodu však někde vypustil a s nestejnými střelci by koncovku vyhrával jen těžko. Remíza ale měla pro nás příchuť tří bodů a nakonec se tedy vyplnila i druhá část věty z titulku „…zvu tě na boží soud“.

Oproti minulým kolům tu najdeme navíc nejméně dva rozdíly. Poprvé z různých důvodů nemohl nastoupit  žádný z  hostů a my zápas sehráli pouze s kmenovými hráči. Taky jsme nic neobraceli nebo zachraňovali na poslední chvíli, vlastně to bylo celou dobu pod kontrolou, skoro až bez nervů.

Vzhledem k dalším výsledkům se Spartak objevil na prvním místě tabulky. Bez prohry! Prostě neuvěřitelné.