1.kolo 21.10.2018

Spartak SU  - JH  6-2

Podruhé naplno

Nejlepší hráči hostů dali přednost hostování v rakouské soutěži a tak jsme byli v utkání druhého kola papírovými favority. Jak je tato role ošidná všichni víme, soupeř nemá v podstatě co ztratit a hraje bez nervů, zatímco vás svazuje očekávání s předpokládaného výsledku.
Tak tomu bylo i dnes. Hosté hráli bez bázně a i když se některé pozice přikláněli na naši stranu, očekáváné bodíky stále nikde. Naopak požár uhasil Tomáš Válek když nabídnutá remíza hradeckého hráče nešla odmítnou. Pak se však zamotali do přivyhraných pozic Pavel Janda a Jarda Pekarovič a já začal míti obavy o výsledek. Naštěstí s ubývajícím časem do kontroly kupili nepřesné tahy a později i chyby pouze hosté. Po časové kontrole byl nakonec stav nečekaných a zázračných 6:1!!! Vzhledem k oboustrané časové tísní i v mé partii s panem Plucarem jsem neměl moc možností průběh sledovat. Nechápu tedy jak se podařilo některé pozice vyhrát a už teď se těším na "pgn". Za hosty korigoval na konečných 2:6    Pavel Koloušek po další chybě Jirky Nováka.
Oba domácí zápasy v úvodu soutěže jsme tedy proměnili v příjemný a velmi nečekaný plný bodový zisk.
(Pavel Novák)

Teď k jednotlivým partiím:

Když mi (Jirkovi) v pondělí volal Milan Borkovec, klábosili jsme o našem zápasu, tak hned v úvodu řekl, že výsledek ho vlastně ani moc nepřekvapuje, protože když odcházel, tak počítal s bodem Jardy, který měl mohutný útok. Hned jsem kontroval – Jarda ztratil pěšáka, aby pak nakonec v koncovce využil slabého soupeřova krále. „Ale u Pavla Jandy,  to byl jasnej bod ne? Tam už to nemohlo dlouho trvat“ snažil se Milan podpořit svůj postřeh z návštěvy zápasu. Co jsem mu mohl chudákovi říct?! Že byl Pavel později s figurou méně jasně na prohru a ani netušíme, kde bod vyčaroval? Na další poznámku, že Martin Říha stál také lepší, jsem jen už suše oznámil výsledek – remíza. Po dalších větách už jen bezmocně konstatoval, že tedy nechápe, kde jsme ty body získali. Na to mám jasnou odpověď – Já TAKY NE!!

Ale postupně:

Tomáš se optimisticky vrhnul do útoku, ale v jeho pozici zůstalo hodně slabin a výhoda nepřicházela. Když soupeř nabízí remízu, není o čem váhat. Po naší poradě Milan poznamená „…moc bych se nerozmýšlel a utrhnul bych mu ruku…“ Dobrá půlka, body přijdou jinde.

Jenže ty nepřicházejí a zápas se začíná zamotávat. Napětí vyprchalo nečekaně a během deseti minut je to 6-1, když se hosté úplně sesypali. Karel v Sicilce dlouho neměl lautr nic a bílý dotlačil svého pěšáka až na h7 (!) a po chybě Karla motorek dokonce v 25. tahu chrochtá nečekaně +2 pro soupeře, který ale do útoku investoval příliš moc materiálu.

Také v další Sicilce naše výhoda jaksi dlouho nepřicházela. Marian se sice prokousal k mírné výhodě, bod mu však daroval hradecký hráč jednotkovým přehlédnutím věže!

Nyní přichází čas na Martinovu remízu, který nevyužil mírné převahy proti „své“ Skandinávské  a po výměně dam partie rychle dospěla k půlce.

Jarda opravdu svého protivníka dlouho válcoval, po centrálních sloupcích postupoval pěšáky dopředu a černý stíhal tak tak (ve 21.tahu PC hodnotí +5). Procitnutí přišlo o pár tahů později, když kvůli matu na první řadě se partie zcela otáčí a Jarda je o pěšáka kratší. To v koncovce D+J dává soupeři poměrně slušné vyhlídky do budoucna, které naštěstí zazdí posledním kontrolním 40.tahem. Jediná ucelená partie v zápase se povedla Pavlovi N, který černého pěkně přehrál. Počkal si, až přeskupí všechny svoje figury k obraně dámského křídla a nastoupil na křídle druhém. Na rychlý konec to vypadalo na prvním stole. Tradičně se Pavel dostal do plusu, téměř sahal po bodu. Stejně tradičně se u něj objevila chybka v propočtu vyhrávající kombinace a po vynucené výměně dam třeštíme oči na šachovnici, kde má figuru mínus v poměru V+2J proti V+2S+J. Ztráta tempa ale spouští koňský tanec bílého, který posbírá mnoho černého materiálu. Je to zázračně 6-1 a já se mohu za stolem uklidnit.

Se soupeřem opakujeme do 12. tahu svoji loňskou partii. Tentokrát však nepřichází brzká remíza. Boj se protáhne, ale po mých dvou chybách (vždy jsem prohodil tahy) soupeř zaslouženě zaknihuje jednou výhru hostů. Po dvou kolech se (ne)zaslouženě vyhříváme na špičce pořadí s pouhými dvěma prohranými partiemi.