1.kolo 21.10.2017

Spartak SU - Sokol Tábor 5-3

 

Historické (i když šťastné) vítězství

 

  Titulek zní možná trochu nadneseně, nicméně dnešní výhra na silným Béčkem Sokola Tábor je vpravdě nevídaná. Co pamatuji a bohužel už toho není málo:-) jsme vždy tahali za nesrovnatelně kratší konec. Občas jsme sice vystrčili růžku, ale pokud takový případ nastal, bylo to vždy "jen" proti Céčku. Nechám se překvapit až Jirka prohrabe archiv.
Ale k zápasu. Sokol vynechal jen dva hráče základu, my jednoho. Já jsem jako kapitán převzal roli řidiče, kibice a kouče :-). Důvěru dostali jiní a nezklamali!!!
Můj přepodklad, že problémy budou na zadních deskách se záhy proměnil v nepříjmnou realitu. Jarda, Marys stáli přinejmenším hodně podezřele , Tomáš Válek obětoval pěšce za útok, který se posléze změnil ve hru vabank. Přiznám se, že byly chvíle kdy mi 2:6 připadalo jako dobrý výsledek. Pro klidné remíze v partii J. Novák-Loskot se začaly dít věci. K výše uvedenému se přidala chyba Martina Říhy v souboji s Pepou Mindlem resultující ve ztrátu figury. Snažil se sice kalit vodu leč marně 0,5:1,5. David Hák postupně přehrál Jardu, ten nestačil hasit vzniklé slabiny což mělo za následek přechod do věžovky s dvěma pěšci méně. Očekával jsem brzy další "vajíčko".
Zápas se začal lámat v partii Brčák-Petráněk. Marys se po trdičně špatném drakovi:-) dostal pod kola drtivého útoku. Každým tahem se už už zdálo, že bílý zasadí rozhodující úder. Obětoval figuru, ale černý však zázračně vyklouzl (uvidíme co ukáže motorek) a za pár tahů naopak připisoval překvapivě bod na naší stranu. K naší nemalé radosti nevydržel Alois Bartoš útok Tomáše a osudově chyboval. Nutno přiznat, že pozice černého byla složitá a i přes materiální výhodu se objektivně těžce bránila.Vedeme 2,5:1,5. Poté Karel David ubrání všechny choutky Václava Haška a je 3:1. Na prvních dvou deskách se hrálo na tři výsledky. Pozice jsem nedokázal prkouknout, podel mne se mírné plusy přelévaly z jedné strany na druhou. Po nevyhnutelných výměnách nicméně věřím, že ani jednu parti neprohrajem. Za pravdu mi dává remíza Milana Hrubého s panem Rosenzweiegem. Věžovku vůbec nezvládá David Hák. Postupně přichází o oba pěšce a aktivní král bílého rozhoduje původně prohranou partii. Vyhrajeme! Zápas uzavírá asi zasloužená 70-ti tahová remíza Pavla s Luďkem Meszarosem.

Konečný výsledek 5:3 je pro nás famózní a nečekaný, trošku rozporuplný bude asi pro "sokolíky" Milana Hurbého a Tomáše Válka. Výsledek je to popravdě šťastný a je odměnou za nezměrnou bojovanost celého týmu. Díky a příště budu opět jen řidič :-)!