1.divize 2017-18

 

 

8.kolo 4.2.2018

Veselí  - Spartak SU  4-4

 

Na houpačce

 

 

Už je to tady. Blíží se konec sezóny a ohrožená družstva se snaží dohnat ztráty,  jak se dá. Minule se ukázalo QCC, když postavilo téměř top hráče soupisky, tentokrát zase Veseláci nasadili nejlepší sestavu sezóny. Zejména první tři desky budily respekt. Začala vzájemná oťukávaná a my doufali v převahu zadních šachovnic.

Jenže sekeru do našich plánů zaťal zcela nečekaně Karel. V zahájení vytahal pohodlnou výhodu, jenže místo přirozeného 19.e4! zvolil pochybný plán, který černý nejenže lehce vyvrátil, ale psychicky rozloženého navíc Karla úplně převálcoval. Bod nepřišel ani z předposledního stolu, když „pouze“ remizoval Jarda, který nezískal z pozice vůbec nic, spíš v začátku dlouho hledal rozumnou souhru figur. Naštěstí vyrovnal výborně hrající Milan. Černý sežral zbytečného pěšáka, jenže jeho zatoulaná dáma na a5 pak dlouho sledovala, jak se otevírá pozice na krále uvězněného v centru. Obrana byla složitá, s pár chybami dokonce beznadějná.

Zakrátko se zápas zase přehoupnul na stranu domácích. Pavel Janda dlouho držel remízové šance, jenže to chtělo přesnou hodinářskou práci v souboji těžkých figur. Dlouho to vycházelo, v časovce pak však stačila jedna chyba a konec.

Trochu šťastně nás podržel další host. Martin nechal vyšumět svoji výhodu ze zahájení, aby se pak pozice přelévala kolem roviny. Černý měl trochu stísněnější prostor, ale zase aktivnějšího koníka. Ve 39. tahu, ale nestihl zareagovat v časovém limitu na výpad bílé věže Ve7.

Já po dlouhé době zvolil Ruskou a cílem byla půlka. Zkoušel jsem pasivní stísněnou pozici a doufal v její pevnost. Jenže nevětraná komůrka začala s přibývajícím tahy trochu zasmrádat,  navíc jsem od 28.tahu  musel hrát na půlminutě až minutě (!). Přežil jsem klinickou smrt, když mi jednou na displeji zbyla pouhá sekunda. Ve svízelné situaci hraji dál kupodivu (nej)lepší tahy a Honza Fiala nečekaně prošustruje veškerou svoji výhodu. Po kontrole zůstala na desce jasná půlka, ale bílý s ohledem na vývoj utkání hraje dál.  Silikonový pomocník ukazuje, že v jeden moment jsem mohl vyměnit koně za střelce a hrát dokonce na výhru. Moje hlava však byla nastavena na (zachráněnou) půlku, která nám v tuto chvíli stačila. Marian s kapitánem Pavlem měli totiž dokončit obrat.

Maris tlačil na výhru hned od začátku, když černý v gambitovém zahájení nedostal za obětovaného pěšce žádnou kompenzaci a naopak další dva ztratil. Jak se hra zjednodušovala, držel bílý všechny trumfy v ruce – střelec byl pohyblivější než kůň + černý král zůstal odříznutý na poslední řadě + 2-3 pěšáci k dobru, z nichž jeden se blížil k políčku proměny. Poprvé se dostáváme do vedení.

Dohrávala se poslední partie, v níž měl Pavel pojistit naší výhru. Sice nám stačila remíza, jenže ostrá pozice dávala šance oběma stranám a domácímu hráči stejně nezbývalo než hrát dál. Ve vypjaté situaci oba hráči kouzlili na šachovnici a ostatní se chytali za hlavy. Pavel pohrozil téměř matem, ale přehlédl obrat Dg3 s následným Sg6+.

 

 

 

 

 

Bílý právě zahrál 48.Sg6+ !!

Pavel rychle spočítal, že nelze 48…Kxg6 49.gxh6  Kxh6 50.Vh8 mat ani 49..Kf7 50.Dg7mat, střelce nevzal  a  vynuceně prohrál.

Jenže 48.Sg6+ ?? je prohrávající chyba.

Po 49.gxh6 Kh5!! Už hraje na bod pouze černý.

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlížející rozdělili na dva tábory - zda lze Sg6 vzít nebo ne. Na první pohled braní vedlo k matu černého krále, ústup pak "jen" k prohrané pozici. Bohužel Pavel uvěřil (stejně jako většina kibiců), že střelec je nedotknutelný a po pár tazích vzdal, čímž domácí srovnávají na konečných 4-4. Bohužel.

Bylo to jako na houpačce a nikdo před zápasem nečekal, že při útlumu vzadu nás spasí přední stoly.

Výsledek nás však opravdu nepotěšil. Místo téměř jisté záchrany, nás čeká spousta nervů a situace není úplně růžová, a to i přes veliké odhodlání všech.