7.kolo 21.1.2018

Spartak SU – QCC B   2,5-5,5

 

Rozhodly bílé figury

 

Krátce před desátou bylo v místnosti přítomných šest Budějických, skoro to vypadalo, že nejsou lidi. Ale když se v zápise  objevila jména Šimek + Olejníček, i jindy optimistický Maris, očekával nářez.

Byl to urputný boj, když 6 partií mělo 55 a více tahů. Jenže zatímco hosté vyždímali bílé 4-0, my (sice bez prohry) jen 2,5 bodu. Možná jsme někde mohli trhnout nějaký půlbod navíc, ale celkově byla prohra naprosto zasloužená.

Kapitán Pavel Novák měl velký respekt ze soupeře a raději ve 12. tahu slibnou pozici zplichtil. A tak Jirka Olejníček, který  přišel o deset minut později, půl hodiny poseděl a už zase mohl jít. Asi se mělo hrát dál. Hlavně s ohledem na vývoj našich sudých černých šachovnic.

Tam to bylo opravdový maso. Punčochář – Hrubý: Milan – ve 20.tahu absolutní pasivita, bez rozumného tahu, když německý kamarád FRITZ hlásí skoro +3 pro bílého při stejném materiálu. Je až s podivem, že se  tento boj protáhl na 72 tahů. Hess – Říha: Už krátce po zahájení ztratil Martin pěšáka; navíc nadlouho rochoval, přímo pod kola útoku. V 21. tahu je na desce už koncovka těžkých figur. Prohraná. Odpor sice ještě dlouhý, leč marný.

Havlíček – Petráněk: Ani tady se zahájení černému příliš nepovedlo, rychle pěšák míň, méněcenná pozice plná slabin. Tady byla cesta do pekel mnohem kratší.

Jedině Karel David mohl přihrát černým figurám nějaký ten dílčí úspěch. Jenže špatně vyhodnotil situaci a zcela neobjektivně se vrhl do útoku, kterým si podřízl větev. Mladý Kaňka získal dámu za věž a koně a postupně neohrabané svázané černé figury prostě vytempoval.

Dílčí úspěch zaznamenal Jarda Pekarovič, který nakrátko srovnal dílčí stav na 1,5-1,5. Nedovolil ve Skandinávské Placerovi dobrat zpět pěšáka na d5 a tento netradiční postup vyústil v oboustrannou přestřelku, po které zůstal bílému pořád pěšák navíc. Přechodem do koncovky se výhoda neustále zvětšovala, o výhře už nebylo pochyb, akorát to chvilku vypadalo, že se černý snad nikdy nevzdá.

Skóre 1,5-3,5 zkouší napravit poslední tři mušketýři. Ale to znamená, že Milan musí zachránit ztracenou pozici. Ještě bojuje. Taky to znamená, že Jirka musí vyhrát partii, v níž nikdy nestál lépe (spíš mínus rovná se) a vykouzlit z remízové koncovky na minutě celý bod. Snaží se. A nakonec Pavel Janda nesmí hledět na rating a musí kousnout papírového favorita Šimka.  Má výhodu.

Zápas se protáhl na 5 a ¼ hodiny, pak je během 5 vteřin je konec. Milan podle předpokladů neustál tlak bílého. Mám tedy povoleno remízovat a další Budějický mladík Nagy není proti. Nejvíce šancí měl nečekaně na první desce Pavel, když dovedl partii k téměř vyhrané věžovce s pěšákem (dvěma?) navíc. Bohužel nic.

Zajímavostí bylo jakési deja-vu pro šest hráčů na stolech 3,4,8, kteří se stejnými barvami a stejnými výsledky odehráli loni vzájemný zápas. I tehdy tady hostující hráči získali 2,5 bodu, ale družstvu to nestačilo.

Vývoj skóre: Pavel N ½, Marian 0, Jarda 1, Karel 0, Martin Ř 0,  současně Milan 0 + Jirka ½ + Pavel J ½