1.divize 2017-18

 

 

6.kolo 7.1.2018

Č.Krumlov - Spartak SU 5-3

 

Když to nějak nejde….

 

Tak se Martin Jirásko nedostavil na sraz. Telefon nebral, Marian se na něj nedobušil ani doma. Pavel Novák to z Klínovce prej nestihne a Pepa byl po výměně kyčelního kloubu na ranní zdravotní nákupní procházce. Ta to vypadá, že vyrazíme v sedmi. Pepa však dorazil domu, Maris se pro něj vrátil, pak naložil mne a s půlhodinovým zpožděním těsně před devátou vyrážíme stíhat naše druhé auto a začátek zápasu v dalekém Krumlově. Cesta by bývala utíkala rychle, jenže za Veselím, kde končí dálnice – no stáli tam! Čert vem další  zdržení, ale za 122km/h na 60 hrozí Marianovi v lepším případě pěkně mastná pokuta. Divím se, že po tomto „vydařeném“ ránu byl schopný dojet až na místo určení, soustředit se na hru a notabene stát na výhru!

O zápase samotném se mi píše špatně a to jak kvůli shora uvedeným událostem, tak i kvůli mé prohře, která nás knokautovala definitivně.

Přitom to nevypadalo špatně. Pavel Ducho s Pepou nepodlehli zbytečně útočným choutkám a bezpečně své partie odpůlili. Velmistrovské remízy, chtělo by se říct.

Další zápasy vypadají také dobře, Karel stojí lépe, Maris postupně na celý bod a na prvním stole záleží, kdo je zrovna na tahu. Bota nás tlačí pouze na šestém stole, kde domácí poprvé v sezóně postavili své největší (papírově) eso a Honza Rybín tak neměl lehkou úlohu. No a taky to nesehrál tentokrát moc dobře. Výměnami sice vyeliminoval spoustu figur černého, jenže přitom poztrácel nějaké pěšáky a věžovka byla prostě za chvilku  na ručník.

Jenže nám to tam ne a ne spadnout.

Karel odmítl pěšáka s nadějnými vyhlídkami, pozice přešla do rovinky, ale pak náš hráč přece jen pěšáka získal. Při zredukovaném materiál tam bílý ale našel dámou věčňák.

jasné výhře to dotahal Maris. Ve 26.tahu motorek chrochtá minimálně +7 v závislosti na tazích černého. Jenže šach 26.Jh7+ zůstal za oponou a 26.Jd7+ vedlo jen k remíze, kterou v podstatě bílý zachraňoval šachováním dámou, když černému zůstaly dvě věže.

Zatímco my jsme se neprosadili, domácí vytěžili z minima maximum.

Dlouho jsem doufal v nějaký příspěvek družstvu, ale jednoduché vyvrácení mé hrozby mne úplně srazilo na zem a další chyby na sebe nenechaly dlouho čekat. Dvoutahovým trikem mne soupeř rychle zlomil.

Martin Říha ztratil (obětoval?) pěšáka, přičemž oběma králům se nedýchalo zrovna moc lehce. Když si pak domácí borec v útoku nepočínal moc přesvědčivě, přešla partie do koncovky S+J proti 2J, v které jsme trochu tlačili na Martina, aby ji vyhrál. Opravdu tam nic nebylo a on jen  nevěřícně kroutil hlavu. Remíza tedy rozhodla o celkové výhře domácích, zbývalo jen, aby Pavel na první šachovnici korigoval výsledek. Po chybě domácího mladíka v 37.tahu se dalších skoro 30 tahů pokoušel prosadit výhodu dvou pěšáků v koncovce D+V+nestejní střelci. To se také nepodařilo, nepřehlednost situace však podtrhuje domácí analýza, když každému druhému tahu na obou stranách lze dát otazník.

Výsledkem je tedy 3-5 (6 remíz + dvě nuly). S favoritem jistě přijatelný výsledek, jenže končit takto v půl čtvrtý při těch všech nevyužitých šancí a s ranním extempore k tomu, to na náladě nepřidá.

Vývoj skóre: Pepa + Pavel D ½, Honza 0, Karel ½, Marian ½, Jirka 0, Martin Ř ½, Pavel J ½