5.kolo 10.12.2017

Spartak SU – Strakonice B  6-2

 

Na pohodu a v dobré náladě

 

 

Čekal nás asi jediný zápas sezóny, v němž jsme byli (a budem) favoritem. Tato role nám mnohokrát v minulosti přinesla rozčarování a zklamání. Toto ale nebyl ten případ. Zápas nám sednul, body utěšeně přibývaly, otázkou zůstávala pouze výška skóre. Doma u přehrávání partií vidím, že celková darda mohla být ještě o něco větší, ale třeba si nevyužité „zářezy“ hráči schovali na jiná kola. Tentokrát o nic nešlo.

Na hosty jsme vlítli hned od začátku. Pavlův soupeř v mírně horší pozici neprokoukl hned první špek a před ztrátou věže vzdal ve 20.tahu. Jen o pár tahů více poseděl Maris.  Na jeho mocný nástup pěšáků na královském křídle nereagoval černý dobře, takže si některé jeho figurky vůbec nezahrály. Král zůstal příliš osamocen před dotírající dámou a vlezlým pěšákem na f6. Časově se mezi tyto dvě výhry ještě vetřel Jarda, jehož boj trval „celých“ 30 tahů. Využil špatné souhry bílých a získal figuru. Soupeř se sice snažil komplikovat situaci postupem pěšákú na dámském křídle, ale dostal prostě mat.

Za těchto okolností naši hosté černými pojistili situaci dvěma plichtami. Martin si neodopustil svůj tradiční výlet dámou na dámském, ale tentokrát to nic nepřineslo (18 tahů).  Dokonce ještě kratší byl minisouboj Milana s Martinem Vlachů. Tady ale všímavá mašinka hlásí chybu bílého v 11.tah, když hlásí +3 pro našeho borce. Bohužel nic a Milan sebekriticky v poznámkách ke 13.tahu píše: „Došlo mi, že mi to dnes moc nemyslí a tak jsem nabídl remis. Martin ji po pár minutách rozmýšlení přijal“.

Stav je 4-1 a my optimisticky hledíme k vývoji na dalších deskách.

Můj soupeř to totiž rozehrál extra pasivně a téměř od prvního tahu byl pod tlakem. Rázný útok jsem nenašel, výhoda se přetavila výměnami “pouze“ do vyhrané koncovky s pěšákem k dobru, v které bylo posledních 20 tahů v podstatě zbytečných.

Hodně zhurta do toho optimisticky šel Karel. Jeho malinká chybka zůstala nepotrestána, proto se partie celou dobu přelévala kolem rovinky. Když docházel elán a nápady Karel opakováním vynutil půlku. Jenže bohužel si nevšiml vítězného 43.Dh1 se zdvojením těžkých figur na krajním sloupci, který by černý už nerozdýchal.

Zajímavé, pro mnohé nepochopitelné šachy se hrály na poslední šachovnici. Pokud mne zápis v partiáři neklame i zde mohl Petr už v 8.tahu (!) získat velikou výhodu skokem koně 8…Jb4, což by bílého stálo minimálně pěšce s horší pozicí. Takto zápas dospěl k chaotické čtyřvěžovce, ve které hráči nakonec nechtěli trápit sebe ani přihlížející.

Vývoj skóre: Pavel J 1, Martin ½, Jarda 1, Marian 1, Milan ½, Jirka 1, Karel ½, Petr ½

Je tedy za námi skoro půlka soutěže a před vánoční přestávkou trůníme na krásném 4. místě. Ale uspokojení není na místě. Jaro nám poslední dobou moc nejde a situace ve 2.lize také nevzbuzuje příliš optimismu ohledně namočených jihočeských týmů. Takže stačí pár špatných výsledků a hned probubláme do oblasti ohrožené sestupem.