1.divize 2017-18

 

 

 

1.kolo 8.10.2017

ŠK Písek B - Spartak SU  2,5-5,5

 

Výhra z donucení

 

V plné síle by si na nás domácí zřejmě smlsli. Ale sestava 3.-4.-8. s nováčky na posledních deskách nás donutila bojovat o všechny body. Přeci kdy jindy?!

Pravdou je, že celý zápas jsme měli vcelku pod kontrolou, jen body ze zadních stolů jsme očekávali přece jen trochu dříve. Ale nováčci v domácích řadách nedali svoji kůži lacino. 2007 a 1952 – to jsou data narození soupeřů na osmém stole. Rozdíl 55 let a 400 ELO bodů nebyl dlouho znát, Karel musel být ve střehu a několikrát mu prý i zatrnulo. Při přechodu do koncovky nakonec uzmul černému pěšáka, a když vyladil souhru figur, bylo rozhodnuto. Dalšího nováčka (žádný benjamínek ale ročník 1950) měl na starosti Jarda, který v zahájení prošustroval pěšáka. Na hraně riskování vrhnul tedy všechny síly do útoku (motorek chrochtá kolem +2 pro bílého) až soupeře k naší úlevě ošálil.

Nejhezčí partie byly k vidění na 4. a 6. desce. Pozici vedle sedícího Martina jsem příliš nerozuměl, ale vypadala nadějně.

V partii Říha-Hlavsa mohl černý mít aktivitu po 16…Jc3+ 17.bxc3 Va6 -+ Ale po chybném 16…Va6?17.Vc1 měl více ze hry bílý

 

 

Černý pojal zápas velice útočně, ale jeho bělopolák zůstával dlouho zablokovaný v základním postavení a král v centru i po malé rošádě neměl taky na růžích ustláno. Prostě nemohl dlouho sám odolávat přesile bílé armády. Ještě větší miš-maš byl k vidění u Marise. Oběť na oběť, figura sem, figura tam. Labužnici útočné hry měli radost, naštěstí náš hráč měl přesnější propočet a vše tentokrát pod kontrolou.

 

Marian opepřil situaci: 13. Jxb5 axb5 14.Sxb5 s vazbou a hrozbou d5. Černý nereagoval dobře a následnou protiobětí  16…Jxe4 17.fxe4 Sxe4 se dostal do prohrané pozice

 

 

Nadějný mezisoučet  4-0 pokazili oba Pavlové, kterým zápas popravdě moc nevyšel. Nuly byly i tak nepříjemným překvapením. Obzvláště u Pavla N byla jako blesk z čistého nebe. V nejasné pozici „útočným“ tahem prostě nastavil figuru. To Pavel J stál podezřele podle nás delší dobu navíc potom i s pěšákem míň. Domácí sice snížili na 2-4, u osudu zápasu je asi rozhodnuto, protože Milan stojí už jasně na výhru.

Proti mně zvolil soupeř gambit, mám pěšáka k dobru a koňskými výjezdy po krajnicích držím (snad) pevnou pozici. V mé tradiční časovce (letos jsem se jim chtěl vyhnout!) přijde také tradiční hrubka, která zcela netradičně zůstane nepotrestána. I bílý totiž nemá času nazbyt. Toho využiji a v mírně horší pozici nabízím půlku, kterou s poposednutím na židli a 12 vteřinami na hodinách soupeř nakonec podepíše.

Na minutě jsem zahrál chybné 27…c5?? A po 28.Sxf5 (nebo i 28. Jxf5) jsem prohraný. Bílý ale také v časovce nepokračoval dobře a po 28….Sxf5?(zase špatně) 29.Jxf5 Df6 30.Dxf6? jsem partii ještě udržel. Správné bylo za mne vyměnit těžké figury a vrátit pěšáka 27….De8!

 

I u Milana obětoval domácí hráč v zahájení pěšáka. O nějaké protihře nemohla ale být řeč, bylo to spíše takové pomalé umírání. Milan to popsal jako „..nuda, nuda, šeď, šeď…“. Při všestranné nerozehranosti čišela z partie snaha hlavně neudělat chybu a tak prosazování výhody nebylo zrovna moc akční a rychlé. Rozhodující  je ale jednička v kolonce bodů a stanovení konečného skóre 5,5 pro nás. Ráno bychom to nečekali.

Vývoj skóre: Marian 1, Karel 1, Jarda 1, Martin 1, Pavel N 0, Pavel J 0, Jirka ½, Milan 1