1.divize 2017-18

 

 

10.kolo 11.3.2018

Strakonice A - Spartak SU  7-1

 

Balada o zazděných střelcích a jedné promarněné šanci

 

Dnes začneme hádankou: Jaká je spojitost mezi 30.1.2011 a 11.3.2018? Odpověď najdete dole pod článkem.

Za slunečného rána jsme se dohadovali, zda dostanem kanára (pesimisté) nebo uhrajem aspoň bodík (největší optimisté). O nic nešlo, cílem bylo si hezky zahrát. To se rychle vymklo z ruky Pavlovi Duchů. Ihned v zahájení popletl myšlenky, pěšák fuč, střelec fuč a konečná devastace už ve 12. tahu. Že domácí začnou vyzobávat body odzadu, se dalo trochu čekat, ale takhle brzo?

Pepa vydržel o poznání déle. Chvilku to vypadalo na symetrickou hru, pak ale černý prorazil v centru a pasivní bílé figurky postrádající souhry nevydržely nápor.

 

Ve středu „pole“ se naši hráči drželi, kvalita na straně domácích se však nakonec stejně prosadila. Šestá šachovnice se držela do 20. tahu. Pak ale Martin, který nestihl rochovat, příliš optimisticky otevřel hru, což byla voda na mlýn černých figur. Konec pak přišel dost rychle, když černý prolomil obrannou linii.

K pozicím na 3. – 5. stole se hodí přidat diagramy. Už název článku naznačuje, že to tady střelci (vždy černí) neměli jednoduché.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.šachovnice:  Samec-David – pozice po 10.tahu.

 

Je vidět, že černopolný střelec se jaksi zapomněl na f8 a až do konce partie si už neškrtnul. Karel se snažil pozici nějak zablokovat, ale ač dámská věž kmitala po poslední řadě jak fretka, prolomení pěšcového šiku nezabránila, zatímco na figurky na královském křídle připomínaly spíše skladiště.

 

 

 

Podobnost čistě náhodná potkala s černými i

Pavla Nováka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.šachovnice: Kotál-Novák P. – po 20.tahu

 

I zde jsou černí střelci poněkud „na ocet“

a chybí v obraně. Pavel ale zuby nehty

držel - černý beton tuhnul a bílý se dlouho

nemohl prosadit.

Rozhodla tak jediná chyba a vpád bílé dámy na a6.

 

Až za stavu 5-0 jsme se dostali ke slovu i my. Paradoxně to bylo u partie, která se zdála od počátku podezřelá, později jasně prohraná.

 

 

 4.šachovnice: Pekarovič-Šlapák – po 20.tahu

 

I zde bělopolák z b7 kouká do zdi. Ale černý má pěšáka k dobru a poté, co se střelec přes c8 zapojí do hry, sahá po celém bodu.  Jenže aktivní hra Jardy spolu s podezřelým prosazováním výhody ze strany soupeře změnila poměr sil. Nakonec je to domácí hráč, který sám plichtu nabízí.

                                                                        

 

 

 

Zbývající dvě partie se tahaly dlouho do odpoledních hodin. Na první šachovnici se objevila nestandardní pozice už v 9. tahu a bílý měl jasno – stál prý  na výhru. Jenže i motory ukazují pouze občasné malé plus a „salát“ Pavel Janda (s kterým mimochodem za poslední čtyři roky Lacina dvakrát prohrál!) to s menšími problémy dotahal do koncovky nestejných střelců, kterou bílý donekonečna zkouší vyhrát. Nic proti tomu, ale ty řeči při reklamaci po trojím opakování pozice si mohl odpustit.

 

Já hrál s lehkou rukou, veškeré komplikace hasil hned v počátku a postupně se dostával k aktivní hře. S ubývajícím časem, těsně před kontrolou černému ruply nervy, vyrobil hrubku, po které ve 40.tahu očekávám svou výhru (později samozřejmě i svatořečení či medaili od prezidenta J). Bohužel věžovku 6 ku 4 pěšcům totálně nezvládám, když si v křeči uvědomuji, že bod nepřijde tak jednoduše. Zcela opařen pak sázím chybu za chybou, černý to občas oplatí. S ubývajícím časem kvalita hry na obou stranách rapidně klesá, pozice se mění od -30 k  mé šanci na remízu, podle toho, kdo je zrovna na tahu. Vzdávám totálně znechucen a unaven věžovku s poměrem pěšců 0 ku 2 (!! ano ztratil jsem všech šest !!),  někdy kolem půl čtvrté.

 

Výsledek 7-1 pro domácí odpovídá předpokladům, mohlo to být horší, ale spíš lepší. Škoda, šanci porazit o několik levelů lepšího hráče, kterým bezesporu Spal je, nedostávám každý den!

 

Řešení hádanky: Původně jsem chtěl dohledat, jaký čas dělí dvě naše prohry 0-8. Ale tentokrát to „nepadlo“ a ani v minulosti jsem žádný takový výsledek v mých análech nenašel (třeba někdo pomůže). Takže dvě zmíněná data se týkají zápasů, v nichž nenastoupil Marian. Mezi tím 7 let a skoro 2 měsíce nevynechal 79 zápasů našeho Áčka v řadě. Tleskám a gratuluji!!! A to máme jednoho železného muže, který má sérii ještě delší, že jo Pavle Jando!