9.kolo 19.2.2017

Šachklub Tábor  -  Spartak SU 2,5-5,5

 

Splněno!

 

Pokud jsme chtěli udržet šanci na záchranu, nezbývalo než urvat plný počet bodů. To se s menšími problémy povedlo, když se naše papírová převaha projevila zejména na zadních stolech.

Zápas nabral správný směr poměrně záhy. Pavel Janda, Marian a Jarda získali velice brzy pěšáka a jejich pozice měly směřovat k pohodlnému celému bodu. O tom, že další přidá Karel, se vůbec nepochybovalo, svoji zkušenost a sílu musel přeci proti mladému soupeři uplatnit. Chtělo to tedy nějakou pojisku ze předních stolů a body byly v kapse.

Jenže první jasná nula se rýsovala na naší straně.  Doma jsem si připravil Královský gambit a vyrazil na Davida Háka. Jenže skončila příprava a hned první samostatné rozhodování přineslo hrubku a ztrátu figury už v 15. tahu. Sice se mi podařilo ještě materiál dobrat zpět, na mém tristním výkonu to ale nic nezměnilo a po dalších chybách mi bílý s přehledem vyprášil kožich. Naštěstí to moc neohrozilo naše plány, i když na první šachovnici se také děly věci.

Druhá půlka sestavy však tentokrát žádné komplikace nepřipustila.

Jarda využil špatné a rychlé hry Petra Hostaši, který pak bez pěšáka nekladl příliš odpor, když dva černí volní pěšáci směřovali do dámy. Marian přelstil soupeřku dokonce už v 8. tahu a od té doby s pěšákem k dobru kráčel vstříc k světlým zítřkům, když bilanci vylepšil ještě o kvalitu.

Paradoxně nejvíce práce měl tak Karel s benjamínkem soupeře, který dlouho přesně (třebaže pasivně) odvracel všechny hrozby. Karel ale sešikoval své figurky a prostě to zkoušel, až mu jeden fígl vyšel. Všechny tyto tři partie trvaly shodně a náhodně 28.tahů.

Martin Říha měl soupeře z nejtěžších a to kapitána Jardu Odehnala. Trochu se dalo čekat, že tito ostřílení borci nepůjdou úplně na krev, a když Martin nevyužil zajímavou možnost odskoku koně na d5, dohodli se hráči po zjednodušení na plichtě.

Měli jsme tedy 3,5 a bodu a já spěchal k nule. V této chvíli došlo k malému klopýtnutí. Pavel Janda místo toho aby pohodlně sklízel úrodu v podobě tří pěšáku navíc (motorek chrochtá kolem +4 pro černého), vyrobil dvě hrubky v řadě a rázem stojí na prohru bez dámy za věž a pěšáky (+4 pro bílého). Ani pozice Milana Hrubého zatím nesměřovala tam, kam jsme chtěli a Zdeněk Straka začal vystrkovat růžky.

V této kritické chvíli se rozhodl kapitán Pavel N pojistit aspoň bod a  dal lepší pozici za remízu. Bílý Honza Rybín byl spokojen a zdálo se, že půlka byla jeho cíl. Bílými totiž hrál opravdu zanďoura a jeho mírná aktivita z úvodu rychle vyprchala vlivem opatrné hry. Nyní to už byl Pavel, kdo mohl diktovat tempo.

Čtvrthodinovou nervózní chvilku utnul rázně Milan, který začal hrát více na čas než na pozici. Do rychle ubíhajících půlminut kladl černému jemné nástrahy a ten dostal nakonec s pádem praporku mat v 39.tahu.

Za rozhodnutého stavu už jen čekáme, zda Pavel udrží či ne. On sám je zpočátku docela optimistický a poté co přežil kritický moment, chce i celý bod. Jenže jeho pěšáci jsou slabí, král se nemá pořádně kam schovat a věž jen bezmocně kouká na věčně šachující bílou dámu. Bez nervů vrčící stroj dokonce dává bílému pořád naději na výhru.

Výhra je zasloužená a nám se krapánek lépe dýchá.

Vývoj skóre: Jarda 1, Martin ½, Marian 1, Karel 1, Pavel N ½, Jirka 0, Milan 1, Pavel J ½

Boj o čelo zůstává nerozhodnut. Stropnice porazila silné Strakonice a stále drží bod náskoku před Táborem, který tentokrát pohodlně vyhrál v Krumlově.

Ode zdi ke zdi jde na opačném pólu Veselí, které poté co předtím nasadilo TOP sestavu v honbě za záchranou, tentokrát ani neodcestovalo k zápasu do Písku a připsalo si kanára 0-8. Pro nás jen dobře!