7.kolo 8.1.2017

Horní Stropnice – Spartak SU 5,5-2,5

 

Na body to nebylo, hlavně že jsme dojeli

 

A jak to vypadalo na šachovnicích?

První obhlídka vypadala ještě optimisticky, ale poté, co Pavel Ducho neudržel koncovku v níž kůň zcela ztrapnil střelce a Pavel Novák zazdil nadějnou pozici, jsme mohli už pouze doufat v dílčí úspěchy Pavla Jandy a Jirky Nováka. Prvý měl většinu zápasu pěšáka k dobru a druhý stál od počátku výborně a později měl soupeře zcela na lopatě.

8.šachovnice: Chochole P. – Steinbauer F.

Petr začal bílými hodně pasivně, černý uvěznil jeho krále v centru, až to skoro vypadalo na miniaturku. Naštěstí soupeři došly nápady, pozice se výměnami zjednodušila a když náš hráč stihl dobrat zpět i rozdílového pěšáka, shodli se hráči v koncovce těžkých figur na půlce. To bylo příjemné a nečekané.

7.šachovnice: Rolínek F. – Ducho P.

Než bys řekl švec, byla tu v 18.tahu věžová koncovka s figurou na každé straně. Zatímco Pavel hledal ve zjednodušení cestu k remíze (také jí nabízel), domácí hráč zase spoléhal na svého koně, který měl v merku půl šachovnice – hned byl tam a hned tamhle. No a protože se pěšáci zablokovali slavila úspěch sázka na oře, zatímco černý střelec jen bezmocně honil duchy. Bílý využil aktivitu svých figur, otevřel centrální sloupec a pak už jen sbíral pěšáky jako jahody.

6.šachovnice: David K. – Rolínek D.

Čilý směnný obchod probíhal i na tomto stole. Karel, znechucen svým sobotním výkonem za Silonku, nehledal žádné složitosti a bílými kontroloval plichtičku od začátku do konce.

3.šachovnice: Zeman M. – Novák J.

Měl jsem nadějnému mladíkovi z loňska co vracet. Ten, vědom si své síly a posílen předchozími 5 jedničkami v řadě, se do mne pustil zhurta. Jenže se mi trefil do zahájení a poměrně brzy jsem převzal otěže zápasu, když se mi hlavně podařilo uvěznit bílého krále v centru. Má nátlaková a aktivní hra slavila úspěch a po výborném 25...Sxe5!! byl bod už opravdu blízko. Jenže jsem to zkazil a (tradičně?) vyrobil hrubku těsně před kontrolou, kterou mi naštěstí za dva tahy soupeř vrátil a i když pak stavěl dámu dříve, nemohl zabránit matu.

2.šachovnice: Hrubý M. – Valenz M.

Milan to sehrál v úvodu příliš optimisticky a chytnul se pochybného plánu. Když pochopil, že mu teče do bot, obětoval v zoufalství figuru ve snaze odhalit černého krále. Jenže soupeř byl na výši a žádné komplikace vůbec nepřipustil.

4.šachovnice: Novák P. – Loskot P.

Pozice bílého se hrála dlouho pohodlněji a poté, co si černý nevzal pěšáka na d4, ještě nabídl chybným 20...Jf4??  zisk figury. Vyhrávající (?) pokračování ale Pavel nenašel, místo toho byl na bonusech převálcován.

 

Stav 2-4  s ohledem na dohrávané partie nedává téměř žádnou šanci, proto si první auto začalo prohrabávat cestu k domovu. V jeho posádce se ale našli optimisté (řekl bych blázni), kteří pořád věřili.

 

1.šachovnice: Lacina A. -  Janda P.

Tradiční souboj gigantů, ve kterém byl Pavel blízko zlatého hatricku. Aspoň se to nám laikům zdálo. S černými si připravil novinku v zahájení a většinu zápasu to byl on, kdo mohl pomýšlet na celý bod. Tu a tam měl pěšáka navíc, když pozice přešla do věžovky se stejnýma střelcema. Tady jsme doufali ve volného pěšáka na dámském křídle, ale poučka že „všechny věžovky jsou remis“ se později bez střelců potvrdila i tady. Remíza černými je i tak pěkná.

5.šachovnice: Novák M. – Petráněk M.

I Marian si zahájení prý připravil. Ale asi zapomněl co, protože už od10.tahu to bylo na jednu bránu, mašina si chrochtá +7,5 pro bílého, který dámou dobíral na f7 a honil černého krále jak nadmutou kozu. Výsledkem byla totálně prohraná pozice, ve které soupeř marně hledal rozhodující úder. Postupným zjednodušováním v oboustranné časovce vypustil pak značnou část své výhody. Jestli to bude hrát takhle, tak to snad ještě prohraje, napadlo nás, když své volné pěšáky g2+h2 zablokovali vlastními těly  Kh3 a Vg3. Jenže to bílý takhle nehrál. Jen potřeboval splnit předepsaný počet tahů, pak se zamyslel a nedal Marisovi žádnou šanci.

 

Takže hotovo šmytec. Nezbývá než zopakovat co bylo řečeno v úvodu – na body to nebylo, hlavně že jsme dojeli.